Stanowisko takie przyjęte zostało w uchwale Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. - W trosce o wspólne dobro, jakim jest niezależny od władzy politycznej, sprawnie działający system wymiaru sprawiedliwości, wyrażamy słowa poparcia i solidarności dla stanowiska Sędziów Sądu Najwyższego wyrażonego w uchwałach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018 r. - czytamy w uchwale z 5 lipca br.

Jej autorzy przyłączyli się do licznych apeli organów samorządów sędziowskich, stowarzyszeń sędziowskich, korporacji prawniczych i organizacji pozarządowych wyrażających stanowczy sprzeciw wobec działań władzy ustawodawczej i wykonawczej, które godzą w konstytucyjne gwarancje; trójpodziału władzy, niezależności sądów, niezawisłości sędziów, a przede wszystkim w fundamentalną zasadę niezależności władzy sądowniczej od władzy politycznej. - Nie akceptujemy wypowiedzi polityków, przedstawicieli mediów, władzy ustawodawczej i wykonawczej w tym Premiera Matusza Morawieckiego, które dezawuują sędziów, w sposób właściwy dla ustrojów niedemokratycznych - stwierdzają autorzy uchwały.

Zdecydowanie sprzeciwiają się oni też powołaniu do sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych sędziów, którzy nie wyrazili na to zgody uznając, że powyższe jest sprzeczne zarówno z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych jak i Konstytucją RP.

W uchwale jest też stwierdzenie, że jej autorzy oczekują od prezydenta RP i ministra sprawiedliwości podjęcia konkretnych działań, które wpłyną na usprawnienie pracy Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Jak można przeczytać w uchwale, nadal dwa etaty orzecznicze pozostają nieobsadzone z uwagi na nie dokonanie przez Prezydenta RP wręczenia nominacji sędziowskich kandydatom, pomimo upływu ponad roku od zakończenia procedury naboru. Do tego jeden, zwolniony w maju 2018 r., etat orzeczniczy przeniesiony został poza obszar apelacji rzeszowskiej, a z kolei orzekający na delegacjach sędziowie sądów okręgowych: w jednym przypadku spotkali się z odmową Ministra Sprawiedliwości dalszej delegacji, w drugim zaś delegacja ta została ograniczona czasowo. - Na dzień dzisiejszy w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, na 22 etaty sędziowskie obsadzonych jest więc jedynie 16, przy czym w najbliższym czasie należy się spodziewać dwóch kolejnych przejść w stan spoczynku - czytamy w uchwale.