Fundacja zauważa, że dotychczasowe działania rządu Węgier skierowane przeciwko organizacjom finansowanym z tzw. Funduszy Norweskich, mogą skutkować ich marginalizacją, a tym samym ograniczeniem krytyki kierowanej pod adresem Rządu Węgier. HFPC, w liście podpisanym przez prezes Danutę Przywarę, wyraża nadzieję, że władze węgierskie zaprzestaną dalszych praktyk skierowanych na ograniczenie krytyki anty-rządowej.
Fundacja przypomina, że od czasu reelekcji, węgierski rząd rozpoczął antykampanię dotyczącą wiarygodności węgierskich organizacji pozarządowych i stara się zdobyć kontrolę nad ich – niezależnym od rządu – finansowaniem.
- Uważamy, że dynamiczne i niezależne społeczeństwo obywatelskie odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu demokratycznego porządku i zachowaniu równowagi pomiędzy władzą a obywatelami. Jak pokazuje przykład putinowskiej Rosji, nękanie sektora obywatelskiego może łatwo prowadzić do kryminalizacji organizacji pozarządowych i skutecznie utrudnia ich pracę. Jesteśmy solidarni z węgierskimi organizacjami pozarządowymi i wzywamy rząd węgierski oraz wszystkie inne rządy do powstrzymania się od prześladowania społeczeństwa obywatelskiego! – czytamy w wydanym przez Fundację oświadczeniu w tej sprawie.
Protest przeciwko prześladowaniu organizacji pozarządowych na Węgrzech
Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała pismo do ambasadora Węgier w Polsce, w którym protestuje przeciwko prześladowaniu węgierskich organizacji pozarządowych w tym kraju.