„Liczymy, że kwotę uzbieraną z przesłanych przez nas grosików pan minister przeznaczy na szkolenie, m.in. z komunikacji. Kieruje on resortem od maja ubiegłego roku, ale mimo naszych wielokrotnych próśb i apeli nie znalazł nawet kilku minut, żeby z nami porozmawiać” - zaznaczyła w czwartek przewodnicząca Solidarności pracowników sądownictwa Edyta Odyjas.

To kolejny etap działań protestacyjnych sądowniczej Solidarności. Przed świętami zatrudnieni w sądach urzędnicy wysyłali ministrowi Markowi Biernackiemu swoje paski z wynagrodzeniami – zwracając w ten sposób uwagę na problem ich niskich i zamrożonych od lat pensji. Według związku do ministra wysłano co najmniej 2 tys. takich przesyłek.

„Cały czas wymaga się od nas podnoszenia kwalifikacji, zleca się nam coraz większą liczbę obowiązków, a nasze płace z roku na rok są realnie coraz niższe. (…) Wszelkie zmiany są narzucane odgórnie przez ludzi, którzy o funkcjonowaniu sądów nie mają zielonego pojęcia. Każda taka +reforma+ powoduje jeszcze większy bałagan i kompromituje wymiar sprawiedliwości w oczach obywateli” - oceniła Odyjas.

„Dlatego wysyłamy do ministra groszówki, aby mógł sfinansować odpowiednie szkolenia dla siebie i swoich współpracowników. Jeżeli pan minister, jego zastępcy i dyrektorzy poszczególnych departamentów w ministerstwie nauczą się rozmawiać z nami, czyli z praktykami, wszystkim wyjdzie to na dobre” - dodała przewodnicząca.

Wynagrodzenia pracowników sądownictwa są zamrożone od 2008 r. Jak podają związkowcy, szeregowi pracownicy zarabiają w sądach ok. 1200-1300 zł netto i coraz większa ich liczba musi, mimo pracy na pełen etat, zgłaszać się po pomoc do opieki społecznej.

Odyjas podkreśliła też w czwartek, że poprzedni happening – wysyłania ministrowi pasków z wynagrodzeniami - nie spotkał się z żadną reakcją resortu.

„Mało tego. Do tej pory cały czas mówiono nam, że nie ma pieniędzy w budżecie resortu, ale gdy tylko uda się zaoszczędzić jakieś środki, trafią one do pracowników. Niedawno dotarła do nas informacja, że resort zaoszczędził 3 mln zł, ale pieniądze te zostaną przeznaczone na inny cel. Jak co roku znalazły się też środki na podwyżki dla sędziów. Czujemy się oszukani” - podkreśliła przewodnicząca.

Według związkowców w całym kraju pracuje 28 tys. urzędników sądowych i pracowników obsługi sądów. To m.in. protokolanci i sekretarze. Solidarność pracowników sądownictwa zrzesza ok. 2,5 tys. z nich. (PAP)