List marszałka Senatu zawiera prośbę o sformułowanie opinii w sprawie uchwalonych 20 grudniu 2019 roku przez Sejm, zmian dotyczących Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela budzi dużą krytykę nie tylko wśród sędziów ale też innych zawodów prawniczych. Wprowadza również zmiany w Prawie o prokuraturze, także krytykowane przez m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. W sobotę organizowany jest jako sprzeciw Marsz Tysiąca Tóg. 

Ziobro: Marszałek nie ma takiego prawa

Szef resortu sprawiedliwości był gościem programu "Rozmowy Niedokończone" w Telewizji Trwam. Zapytany o list marszałka Senatu do Komisji Weneckiej powiedział, że "w świetle polskiej konstytucji nie miał on prawa" go wystosować. - Polskę na zewnątrz reprezentuje prezydent i rząd poprzez ministra spraw zagranicznych - dodał. 

 


Zaznaczył, że tylko te organy są upoważnione do prowadzenia polityki zagranicznej w imieniu polskiego państwa i tylko one mogą zaprosić w imieniu państwa obcy organ, jakim jest Komisja Wenecka. - W tym sensie doszło do nadużycia ze strony pana marszałka Senatu  - powiedział minister.

Nie wykluczył jednak, że być może "przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości spotkają się z przedstawicielami Komisji Weneckiej", traktując ich przyjazd "trochę jak quasi-prywatną wizytę".

Czytaj: SN odpowie, czy sędziowie mogą pomijać TK przy ocenie konstytucyjności ustaw>>

- Proszę pamiętać, że w skład Komisji Weneckiej wchodzą też przedstawiciele takich wspaniałych demokracji jak Rosja czy Białoruś, więc opinie wydawane przez Komisję Wenecką także należy przez ten pryzmat oceniać. W tym wypadku na pewno nie można ich brać pod uwagę - powiedział z kolei prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, który również był gościem programu. 

- Komisja Europejska, Unia Europejska musi sobie zdać sprawę, że sądownictwo europejskie nie może wkraczać bez zmiany traktatów w sfery życia państw członkowskich - przypomniał.

 

Delegacja w Polsce 9 i 10 stycznia

Delegacja Komisji Weneckiej  ma być w Polsce 9 i 10 stycznia. Komisja Wenecka potwierdziła, że wyda pilna opinię, że względu na etap prac nad nowelą - już w Senacie. 

Czytaj: Bułgar, Irlandczyk i Szwed ocenią ustawę o sędziowskich dyscyplinarkach>>

Na stronie Komisji Weneckiej jest też informacja, że "w rzadkich sytuacjach, w przypadku pilnych próśb, pilne opinie są przyjmowane poza czterema sesjami plenarnymi" w roku. Takie pilne opinie są potem oficjalnie popierane na najbliższej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Ta zaplanowana jest na 20-21 marca.

Według nieoficjalnych informacji, opinia w tej sprawie może zostać opublikowana w najbliższym czasie.