Jak można przeczytać w stanowisku opublikowanym w czwartek na stronie internetowej ENCJ, Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawcze. - Próba wykluczenia Rady ENCJ jest totalnie niezrozumiała - uważa sędzia Wiesław Johann, wiceszef KRS. - To precedens, że organizacja międzynarodowa w ten sposób traktuje jednego ze swoich członków - dodał.

W stanowisku ENCJ przypomina, że 1 czerwca zgromadzanie generalne Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zapowiedziało rozważenie sytuacji KRS w organizacji. W ramach tego procesu 21 czerwca ENCJ spotkała się w Polsce z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, reprezentantami Sądu Najwyższego, stowarzyszenia "Iustitia" oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich. - Biorąc pod uwagę odpowiedzi KRS i po przestudiowaniu wszystkich innych istotnych materiałów (tj. stanowiska związku sędziów polskich), Rada uważa, że KRS przestał spełniać wymogi dotyczące członkostwa w ENCJ - czytamy w oświadczeniu.

Dokument przypomina, że w deklaracji z Lizbony z 1 czerwca br. ENCJ oświadczyła, że "z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS". Instytucja podkreśliła, że warunkiem członkostwa w ENCJ jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa. Zaznaczała także, że obecność przedstawicieli polskiej KRS podczas zgromadzenia nie oznacza, że status KRS w stowarzyszeniu zostanie utrzymany.

- Próba wykluczenia Krajowej Rady Sądownictwa z Zarządu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest totalnie niezrozumiała - powiedział w czwartek wiceszef KRS sędzia Wiesław Johann. Jego zdaniem, to precedens, że "organizacja międzynarodowa w ten sposób traktuje jednego ze swoich członków".

Zdaniem wiceprzewodniczącego KRS  "bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania, jakiegokolwiek wyjaśnienia, żądania wyjaśnienia ze strony polskiej podejmuje się decyzje o charakterze najbardziej drastycznym, jaki można było sobie wyobrazić". - Trudno jest mi powiedzieć jakimi materiałami dysponuje w tej chwili Europejska Sieć Rad Sądownictwa, na jakiej podstawie, w oparciu o jakie przesłanki buduje się tego rodzaju próbę wykluczenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa - stwierdził Wiesław Johann.

- Propozycja wyłączenia KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa to kolejny element nacisku, wojny psychologicznej, która jest z Polską prowadzona w nadziei, że polskie władze "pękną" i wycofają się z reform - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

- Europejska Sieć Rad Sądownictwa dokonała obiektywnej oceny działalności Krajowej Rady Sądownictwa. Jest ona zbieżna z oceną Iustitii. Organ podający się za KRS jest organem quasi-politycznym, działa w sposób nietransparentny, reprezentuje poglądy partii rządzącej, zamiast dbać o niezależność sadów, do czego zobowiązują go europejskie standardy i polska Konstytucja - skomentował prezes zarządu SSP Iustitia Krystian Markiewicz.