- Wydział do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu za kilka miesięcy zakończy ostatnie wątki w sprawach dotyczących korupcji w związku rozgrywkami polskiej ekstraklasy i niższych lig piłkarskich w latach 2003 - 2006 - czytamy w komunikacie Prokuratury Generalnej.
PG przypomina, że wrocławscy prokuratorzy pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie wnieśli do sądu w 2007 r. i obejmował on 34 osoby: sędziów piłkarskich, zawodników i działaczy sportowych. Prokuratura zarzuciła im korupcję oraz działania w zorganizowanej grupie przestępcze. Szczegóły tej sprawy w załączonej prezentacji.
Prokuratorzy ostatni akt oskarżenia wnieśli do sądu 17 września 2014 r. Obejmuje on 29 oskarżonych i dotyczy klubu GKS Bełchatów.
W ciągu siedmiu lat śledztwa prokuratorzy przedstawili zarzuty popełnienia przestępstw blisko720 osobom. W 70 aktach oskarżenia skierowanych do sądów okręgowych i rejonowych na terenie całego kraju oskarżone zostały 642 osoby. Do tej pory skazanych zostało 439 oskarżonych .
Sądy co do zasady orzekały wobec oskarżonych kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania oraz kary grzywny (w przypadku osoby o pseudonimie "Fryzjer" orzeczono karę bezwzględną pozbawienia wolności w wysokości 3 lat i 6 m-cy; osoba ta występuje jeszcze w dwóch innych postępowaniach sądowych, które nadal się toczą).
W przypadku przyjmujących łapówki sądy orzekały tytułem środka karnego przepadek równowartości uzyskanej korzyści oraz określone zakazy w zależności od tego czy oskarżonym był sędzią, obserwatorem PZPN, trenerem czy też działaczem.