Jak poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa, jej Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące udziału w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu.

Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego uchodźca Kyuri A. według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli aresztował A. na trzy miesiące w poniedziałek - poinformowała w piątek PAP sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzeczniczka ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Według niej, sąd wskazał, że "zebrane dowody uprawdopodabniają sprawstwo podejrzanego w zakresie obu zarzucanych jemu czynów". - Potrzebę izolacji podejrzanego sąd motywował grożącą mu surową karą (każdy z czynów zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 8) oraz obawą bezprawnego utrudniania postępowania przygotowawczego w jego wstępnej fazie, gdy zachodzi potrzeba weryfikacji uzyskanych dowodów oraz ustalenia innych osób związanych z objętym zarzutem procederem - zaznaczyła rzeczniczka.

Postępowanie to zostało wszczęte po tym, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uzyskała informacje dotyczące podejrzenia przyjęcia przez obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej posiadającego status uchodźcy w Polsce obowiązków w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu.

Na wniosek ABW, złożony w trybie art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych, prokurator polecił zatrzymanie Kyuri A. i przeszukanie zajmowanych przez niego pomieszczeń.

Z informacji prokuratury wynika, ze funkcjonariusze ABW zatrzymali Kyuri A. 24 marca 2017 roku. Po doprowadzeniu go do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prokurator ogłosił mu zarzuty. Dotyczą one przestępstw z art. 141 par. 2 kodeksu karnego oraz art. 263 par. 2 kodeksu karnego.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Prokuratura podkreśla, że śledztwo ma charakter rozwojowy, ponieważ cały czas trwają intensywne czynności procesowe.