- Jesteśmy cały czas w trakcie procesu sprzątania tej przysłowiowej stajni Augiasza. Ona okazała się być gigantyczna, bo chodzi nie tylko o łamanie prawa, ale także o funkcjonowanie różnych instytucji, gdzie mamy różne codziennie widoczne problemy instytucjonalne - mówił minister. Zapowiedział, że w procesie rozliczeń "nie interesują nas politycy jako tacy, ale ci, którzy po prostu łamali prawo" i że "wśród polityków nie ma świętych krów".
Czytaj: Prokurator krajowy zapowiada rozliczenie przestępstw za 2016-2023, pod lupą m.in. Orlen>>
Jeszcze na wiosnę pod lupą ponad 60 spraw
W kwietniu br. prokurator Krajowy Dariusz Korneluk mówił, że jednym z jego głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, a więc przestępstw popełnionych w czasach, kiedy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej. Wskazywał, że jest to niezbędne dla "przywrócenia wiary w państwo i prawo".
- Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni. Dotyczy to przede wszystkim polityków, jak i szeregu innych osób dysponujących publicznymi środkami. Rozumiem, jak istotna jest tutaj rola prokuratury i prokuratorów i zapewniam, że jesteśmy w tym bardzo zdeterminowani - powiedział Korneluk.
Poinformował również, te sprawy są prowadzone przez najlepszych prokuratorów pod jego osobistym nadzorem. Już wówczas informowano, że chodzi m.in. o postępowania odnoszące się do Orlenu dotyczą fuzji Orlenu z Lotosem, a także wyrażenie zgody na sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej dla Saudi Aramco, kwestii zaniżonych cen paliw na rynku hurtowym i detalicznym jesienią 2023 r., co mogło mieć związek z wyborami parlamentarnymi.
W maju informowano, że zespół bada 63 postępowania - m.in. sprawę uczestniczki jednej z demonstracji, której złamano rękę podczas interwencji policji.
600 spraw - od Funduszu Sprawiedliwości po Collegium Humanum
Teraz minister Bodnar poinformował, że takich spraw w zainteresowaniu prokuratorskiego zespołu jest 600. Wśród m.in. te głośne medialnie jak wątku dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, afera wizowa, afera hejterska, sprawa systemu Pegasus, granatnika w Komendzie Głównej Policji, Collegium Humanum, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, GetBack i m.in. sprawa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.