Niedawno w prokuraturze rozpoczęło się liczenie, czy w ogóle wystarczy rąk do pracy w nowym modelu procedury, który wejdzie w życie w lipcu 2015 r. Zwłaszcza na pierwszej linii frontu, czyli w rejonach. Teraz Andrzej Seremet powołał specjalny zespół, który zajmie się przygotowaniem kompleksowej koncepcji dostosowania prokuratury do kontradyktoryjnego procesu. Na czym będzie polegało jej wypracowanie? Między innymi na przygotowaniu propozycji kolejnych zmian kodeksu postępowania karnego, regulaminu wewnętrznego urzędowania jednostek prokuratury, regulaminu urzędowania sądów powszechnych i zarządzeń prokuratora generalnego. O randze i znaczeniu zespołu niech świadczy to, że osobistego przewodniczenia pracom podjął się sam prokurator generalny.
Jak piesze "Dziennik Gazeta Prawna", zespół został powołany do życia 3 lipca 2014r. Oprócz przygotowania koncepcji zmian prawa ma się zająć dostosowaniem prokuratury do kontradyktoryjnego procesu na płaszczyźnie kadrowej i organizacyjnej. „Przewidziany w [nowelizacji k.p.k. – red.] kontradyktoryjny model procesu karnego zakładający przeprowadzanie dowodów przed sądem oraz ustanawiający inny cel postępowania przygotowawczego, a także nakładający na prokuratora dodatkowe obowiązki, zatem kształtujący w istocie nową pozycję procesową prokuratora, determinuje konieczność najpierw zdefiniowania szczegółowych obszarów wymagających niezbędnych zmian funkcjonowania prokuratury” – czytamy w piśmie szefa prokuratury.
Jeszcze zanim za reformę prokuratury zabrał się minister sprawiedliwości, z inicjatywy PG przeprowadzono szerokie badania ankietowe wśród prokuratorów. Miały one stanowić podstawę do opracowania kierunków zmian w prokuraturze. Od pomysłu jednak odstąpiono. Dziś wyniki tamtych badań mogą stanowić podstawę do opracowania propozycji PG.
– Dobrze, że Andrzej Seremet pod swoim osobistym przewodnictwem stworzył zespół. Prokurator generalny ma bowiem już na gruncie obowiązujących regulacji pewną przestrzeń manewru, jeśli chodzi o kształtowanie struktury organizacyjnej – ocenia Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna