Jak informuje prokuratura, zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. propagowania nazistowskiego ustroju.
Trzej zatrzymani na polecenie gliwickiej prokuratury mężczyźni to – według śledczych – organizatorzy 128 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, którą przeprowadzono w lesie w Wodzisławiu Śląskim. U jednego z nich znaleziono też broń.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Postępowanie zostało objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. Rzeczniczka prasowa PK Ewa Bialik informowała w poniedziałek, że na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, gliwicka prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".


Do złożenia wyjaśnień w sprawie doniesień medialnych na temat propagowania faszyzmu wezwał władze Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" pisemnie starosta wodzisławski. Starostwo poinformowało, że analizowana jest działalność innych organizacji, które mogą być z nim powiązane. - Już w poniedziałek przeanalizowaliśmy statut tego stowarzyszenia i nie budzi on wątpliwości co do zgodności z prawem. Znając jednak treść nagrań, zgodnie z procedurą zwróciliśmy się do władz stowarzyszenia, by złożyły wyjaśnienia w tej sprawie – poinformował we wtorek sekretarz powiatu Michał Lorek.

Czytaj: Wiceminister sprawiedliwości: delegalizacja stowarzyszeń nie jest łatwa>>