Komunikat PG zawiera też informację, że prace nad nowymi rozwiązaniami zostały podjęte w Prokuraturze Generalnej i prowadzone będą przy szerokim udziale wszystkich prokuratorów, którzy przedstawią własne propozycje rozwiązań. Prokurator generalny zwrócił się więc do wszystkich prokuratorów mających koncepcje tego rodzaju zmian o nadsyłanie propozycji do Biura Prokuratora Generalnego.
Jednym najistotniejszych elementów, które - zdaniem Prokuratury Genralnej - powinny znaleźć się w projektowanej nowelizacji, jest zwłaszcza precyzyjne uregulowanie statusu i zasad działania Krajowej Rady Prokuratury, przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań zawartych w przepisach normujących ustrój i funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa, mając też na uwadze specyfikę prokuratury i funkcji Prokuratora Generalnego.
- Celowym może okazać się opracowanie odrębnej ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury. Równie ważne jest określenie uprawnień prokuratury oraz Prokuratora Generalnego należnych organowi ochrony prawnej, który powinien posiadać ustrojowe gwarancje zapewniające niezależność prokuratorów przy realizacji ich ustawowych zadań - czytamy w oświadczeniu Biura Prokuratora Generalnego.
Jeszcze przed objęciem stanowiska prokuratora generalnego Andrzej Seremet wskazywał, że istnieje "konieczność umieszczenia w konstytucji zapisów odnośnie samej zasady niezależności prokuratury". - Chcielibyśmy, żeby miała ona rangę konstytucyjną, czyli żeby znalazł się w konstytucji taki zapis, że prokurator przy wykonywaniu czynności jest niezależny. W naszym przekonaniu to by szalenie umocniło pozycję prokuratora, także ustrojową, jako niezależnego funkcjonariusza - mówił wtedy obecny prokurator generalny.
Natomiast w niedawnyn wywiadzie dla PAP Andrzej Seremet mówił, że nie będzie niezależnej prokuratury bez niezależności jej budżetu. Szef Prokuratury Generalnej podkreślał także konieczność nadanie prokuraturze statusu osobnego podmiotu budżetowego w ustawie o finansach publicznych, a także wpisania prokuratury do konstytucji. - Na całą sprawę patrzę szerzej i stąd moje działanie, aby prokuratura - na wzór sądów, trybunałów, NSA, Sądu Najwyższego, NIK i KRRiT - znalazła się jako odrębny podmiot w grupie instytucji mających prawo kształtowania własnych budżetów, części składowych budżetu państwa. Nie jestem w stanie do końca zrozumieć, co spowodowało, że prokuratury tam nie umieszczono, a umieszczono - z całym szacunkiem - inne podmioty - mówił Andrzej Seremet.