Podczas spotkania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta ze związkowcami, jakie odbyło się 15 czerwca br., jego I zastępca Marek Jamrogowicz, stwierdził iż znany mu jest problem asesorów, którym w najbliższym okresie czasu upływa tzw. "votum." Jednak wobec obowiązujących uregulowań ustawowych, za celowe uznał wypowiadanie aktualnym asesorom umów o pracę na trzy miesiące przed upływem trzech lat od rozpoczęcia asesury. Jamrogowicz poinformował, że w ostatnim okresie, w związku z wcześniejszymi nominacjami niektórych asesorów, przybyło około 300 etatów prokuratorskich, co w znacznym stopniu wywołało zaburzenia w etatyzacji. Dodatkowo, Prokuratura Generalna musi zabezpieczyć 75 etatów dla absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. - Z uzyskanej przez Prokuraturę Generalną ekspertyzy prawnej wynika, iż wcześniejsze uruchomienie procedury konkursowej jest niemożliwe bez wypowiedzenia stosunku pracy, dlatego też takie sytuacje będą miały miejsce - poiinformował zastępca prokuratora generalnego. Jednocześnie dodał, że brak jest gwarancji przekształcenia każdego etatu asesorskiego w prokuratorski. Prokuratura Generalna podjęła natomiast kroki aby zapobiec sytuacjom, w których prokuratorzy okręgowi zastępować będą osobę zwalniającą etat asesorski, nowym asesorem.
Podczas spotkania mówiono także o
konieczności przystąpienia do procesu etatyzacji w Prokuraturze, zarówno wśród kadry prokuratorskiej, jaki urzędniczej. Dotychczas takich działań nie podejmowano ale są one konieczne z uwagi na nierównomierność obciążenia pracą w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury. Prokurator generalny poinformował też związkowców, iż dysponuje projektem nowelizacji Konstytucji, który przewiduje konstytucjonalizację Prokuratury. Projekt ten, otrzymany od jednej z partii politycznych, nie zawiera jednak pewnych, istotnych zapisów, dotyczących stanu spoczynku i zasady niezależności, na co zwrócono uwagę jego autorom. W Prokuraturze Generalnej rozpoczyna pracę zespół "konstytucyjny", zadaniem którego będzie opracowanie własnej propozycji w tym zakresie. Jednocześnie jednak, Prokuratura Generalna w swoich strukturach nie dysponuje typową komórką legislacyjną. Na pytanie związkowców dotyczące ewentualnego przystąpienia w Prokuraturze Generalnej do prac nad nową Ustawą o prokuraturze, która miałaby zastąpić wielokrotnie nowelizowany obecnie obowiązujący akt prawny z 1985 r. prokurator generalny stwierdził, iż takie prace możliwe byłyby w dłuższej perspektywie na bazie zespołu konstytucyjnego. Marek Jamrogowicz dodał, iż obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad dwoma aktami prawnymi dotyczącymi Prokuratury, tj. Ustawą o zmianie ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz Ustawą o pracownikach sądów i prokuratur. Prace nad pierwszą z ustaw są zaawansowane, nad drugą zaś znajdują się w fazie początkowej.
Przedstawiciele Związku pytali też prokuratora genralnego, dlaczego w niektórych jednostkach organizacyjnych nastąpiła zgodna z brzmieniem ustawy budżetowej waloryzacja wynagrodzeń urzędników w wysokości 1 proc. wartości wynagrodzenia zasadniczego, w innych zaś nie. W odpowiedzi uzyskali informację, iż Prokuratura Generalna dysponuje stanowiskiem Ministra Finansów z 9 czerwca 2010 r., zgodnie z którym brak jest podstaw do takiej waloryzacji. W jednostkach, w których wypłata taka nastąpiła, należy ją traktować jako zwykłą podwyżkę w ramach środków znajdujących się w dyspozycji szefów jednostek. Prokurator generalny zwrócił uwagę na problemy budżetowe Prokuratury, wskazując iż według wstępnych szacunków dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Prokuratury w roku 2010 zabraknie około 40 milionów złotych.|
Na zakończenie spotkania prokurator generalny zapewnił o chęci cyklicznych spotkań z przedstawicielami ZZPiPP RP. Związkowcy wręczyli prokuratorowi generalnemu uchwały z posiedzenia Rady Głównej z 14 czerwca 2010 r. w sprawie ocen okresowych dla prokuratorów oraz w sprawie zarobków prokuratorów i asesorów prokuratorskich.

Czytaj także>>> Prokuratura zwalnia asesorów