W przyjętej 15 września uchwale, Rada Głowna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP stwierdza, że w całości popiera stanowisko związków zawodowych pracowników sfery budżetowej w przedmiocie przeprowadzenia akcji protestacyjnej w dniu 22 września 2010 r. w Warszawie. W szczególności za całkowicie zasadne uznane zostały żądania:
- wprowadzenia korekty do założeń projektu budżetu państwa na rok 2011, zgodnie z propozycją central związkowych: NSZZ ”Solidarność”, OPZZ i FZZ FORUM, i przyjęcia wzrostu wynagrodzeń dla państwowej sfery budżetowej o 5,3%, co stanowiłoby rekompensatę wynikającą z kosztów inflacji ostatnich lat;
- pilnego rozpoczęcia negocjacji, w sprawie stabilnego wieloletniego wzrostu wynagrodzeń  w Służbie Cywilnej, dla pracowników urzędów państwowych oraz funkcjonariuszy państwowych.

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP podkreśla, że już w 2010 roku zamrożono wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej ze względu na tak zwany „kryzys światowy”. Zdaniem związkowców, w latach 2009 – 2010 wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej a tym samym i w Prokuraturze straciły na wartości o co najmniej 5  proc.- Jednocześnie rządzący w swoich wystąpieniach podkreślali, iż światowy kryzys finansowy nie dotyczy Rzeczpospolitej Polskiej, która odnotowywała
i odnotowywać będzie wzrost gospodarczy - czytamy w uchwale. Dlatego związek za niezrozumiałą i nieuzasadnioną z wielu względów, uznaje propozycję rządu zmierzającą do zamrożenia wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej kolejny rok 2011, a także na lata następne.
Zdaniem związkowców, praca w organach Prokuratury ma szczególny charakter, który zabrania lub znacznie ogranicza możliwość podjęcia dodatkowego zatrudnienia urzędnikom i innym pracownikom powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Dlatego też wynagrodzenie za pracę jest najważniejszym, często jedynym fundamentem ekonomicznym pracowników zatrudnionych w tej instytucji. - Zamrożenie kolejny raz  z rzędu środków na wynagrodzenia, w naszym przekonaniu nie mieści się w definicji „godnego wynagrodzenia” i nie jest też fundamentem motywacyjnym, czy ekonomicznym naszej pracy. Uderza one jednocześnie w samo funkcjonowanie powszechnych  jednostek organizacyjnych prokuratury - czytamy w uchwale Rady Głównej.
W związku z tym Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP oczekuje wprowadzenia korekty do projektu budżetu na rok 2011 i przyjęcia wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej a co za tym idzie i w Prokuraturze RP, oraz umożliwienia wzięcia udziału przedstawicielom Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w rozmowach dotyczących tego problemu.

Czytaj także: Minister zapowie prokuratorom podwyżki