Wśród najczęściej stwierdzanych naruszeń prawa pracy należy wymienić nieprzestrzeganie przepisów o wypłacie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy – informuje Anna Tomczyk Główny Inspektor Pracy. Ponad jedna trzecia skontrolowanych pracodawców nie wypłacała pracownikom wynagrodzenia, a co czwarty skontrolowany pracodawca nie przestrzegał terminu jego wypłaty. Wstępne wyniki tegorocznych kontroli wskazują na znaczną poprawę w tym zakresie – nastąpił 30% spadek liczby przypadków niewypłacenia pensji i wysokości niewypłaconych należności. Drugą grupę najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości stanowią nieprawidłowości dotyczące czasu pracy. Uchybienia w zakresie czasu pracy, błędy w ewidencji czasu pracy mają negatywny wpływ na inne sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Należy zaznaczyć, iż pracodawcy częściej łamią przepisy o czasie pracy w zakładach opieki zdrowotnej. Poważne nieprawidłowości stwierdziliśmy również we wszystkich skontrolowanych kopalniach węgla kamiennego – dodaje Anna Tomczyk.
Wśród pozytywnych tendencji warto zauważyć 25% spadek liczby poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, których przyczyny i okoliczności badali inspektorzy pracy w ostatnich dwóch latach. Najliczniejszą grupę ofiar takich wypadków stanowiły osoby o krótkim stażu pracy – ponad 40% poszkodowanych pracowało w zakładzie krócej niż rok. Zauważamy znaczącą poprawę warunków pracy w grupie zakładów, które ze względu na wysokie wskaźniki wypadkowości i przekroczenia norm czynników szkodliwych dla zdrowia objęliśmy wzmożonym nadzorem - mówi Anna Tomczyk. - Spośród 75 takich zakładów, w 64 udało się ograniczyć zagrożenia wypadkowe i chorobowe dzięki wykonaniu prac remontowych, zainstalowaniu nowych maszyn i urządzeń oraz wyeliminowaniu z produkcji szkodliwych dla zdrowia surowców.
Wciąż wysoki jest odsetek umarzanych postępowań i odmów wszczęcia postępowania przez prokuraturę w związku z kierowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Należy podkreślić, że zaledwie 12% zawiadomień PIP skutkuje aktem oskarżenia. Co roku zwracamy uwagę na ten fakt i po raz kolejny apelujemy do Inspekcji Pracy o ściślejszą współpracę z prokuraturą – twierdzi przewodnicząca Rady Ochrony Pracy poseł Izabela Mrzygłocka. Od lat wysoki poziom wypadkowości wśród nowo zatrudnionych pracowników. Rocznie ponad 90 pracowników ginie w pierwszym tygodniu pracy – dodaje Izabela Mrzygłodzka.
Sprawozdaniem Głównego Inspektora Pracy za poprzedni rok zajmie się Sejm na najbliższym posiedzeniu rozporzynającym sie 15 września.