KRP wytyka też autorom brak współpracy w sprawie zmian, które dotyczą całego środowiska (projekt nie został skierowany do zaopiniowania przez radę).
Śledczy przyznają, że z wielką uwagą obserwują przebieg prac nad nowelą ustawy i są zaniepokojeni ministerialnymi propozycjami. Podkreślają jednka, że zdaniem zdecydowanej większości środowiska wprowadzenie ocen pracy prokuratorów godzi w niezależność i niepotrzebnie zwiększa niemałą już liczbę mechanizmów kontroli efektywności ich pracy.
Uchwałę Krajowej Rady Prokuratury z zadowoleniem przyjął Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. - Cieszmy się, że nie ma już nikogo w prokuraturze, kto oficjalnie popiera oceny okresowe - mówi wiceprzewodniczacy związku Jacek Skała przypominając, że obecny przewodniczący KRP Edward Zalewski (na zdjęciu), gdy był prokuratorem krajowym, promował systm ocen okresowych w prokuraturze, a obecnie stał się ich przeciwnikiem. - Dziś KRP i Prokuratura Generalna mówią tym samym językiem, co nasze uchwały i stanowiska wydawane począwszy od maja 2009 (KOP) poprzez listopad 2009 i czerwiec 2010 - dodaje Jacek Skała.
Prokuratorzy nie chcą ocen okresowych
Wprowadzenie ocen okresowych będzie skutkowało rozrostem aparatu biurokratycznego i podziałem prokuratury na kontrolującą i kontrolowaną - twierdzi Krajowa Rada Prokuratorów. Rada podjęła uchwałę, w której ostro sprzeciwia się zmianom w ustawie o prokuraturze i apeluje o zaniechanie dalszych prac nad tą nowelizacją.