Jak poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa, w piśmie do prokuratorów regionalnych Hernand napisał, że w przypadku ustalenia, że takie postępowanie toczy się przed sądem, prokuratorzy mają obowiązek zgłoszenia swojego udziału w nich.
Podstawą zgłoszenia się przez prokuratorów do tego typu postępowań ma być art. 7 i art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego.
Jak przypomina zastępca prokuratora generalnego, zgodnie z art. 7 kodeksu postępowania cywilnego prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.
Natomiast art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Prokurator nie jest związany z żadną ze stron. Może on składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, jakie uzna za celowe, oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili, kiedy prokurator zgłosił udział w postępowaniu, należy mu doręczać pisma procesowe, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach oraz orzeczenia sądowe.
Ważny wyrok sądu
W swoim piśmie Robert Hernand zwrócił uwagę na ważny jego zdaniem wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 22 grudnia 2016 roku (sygn. akt I A Ca 1080/16).
W sprawie o ochronę dóbr osobistych K. T., który był więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym, przeciwko niemieckiej telewizji ZDF, Sąd Apelacyjny uznał za zasadne roszczenia zgłoszone przez Polaka. Nakazał pozwanej niemieckiej telewizji przeproszenie K. T. oraz opublikowanie na portalu internetowym i pozostawienie przez okres 1 miesiąca na stronie głównej w ramce wyboldowaną czcionką oświadczenia o treści:
„Z.F., wydawca portalu internetowego (...) wyraża ubolewanie z powodu pojawienia się w dniu 15 lipca 2013 roku na portalu (...) w artykule pt. „V.F. (...) D. (...) K.", nieprawdziwego i fałszującego historię Narodu Polskiego określenia sugerującego, jakoby obozy zagłady w M. i (...) zostały wybudowane i prowadzone przez Polaków i przeprasza Pana K.T., który był więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym, za naruszenie jego dóbr osobistych, w szczególności tożsamości narodowej, poczucia przynależności do Narodu Polskiego i jego godności narodowej."
Zgodnie z wyrokiem oświadczenie miało zostać opublikowane w języku niemieckim i na koszt pozwanej telewizji.
Prokuratorzy mają przyłączać się do procesów za zwrot typu "polski obóz"
Prokuratorzy mają obowiązek przyłączania się do procesów cywilnych wytaczanych przed polskimi sądami za używanie zwrotu typu polski obóz koncentracyjny wynika z wytycznych wiceprokuratora generalnego Roberta Hernanda.