Turcja jest krajem zmagającym się z problemem znacznej liczby skarg zawisłych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, wyroków wydawanych przez Trybunał, stwierdzających naruszenie postanowień Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, jak również wyroków Trybunału znajdujących się na etapie nadzoru nad ich wykonaniem przez Komitet Ministrów Rady Europy.
 
Jak wynika z danych statystycznych za okres 1959-2011, w tym czasie ponad 15 tysięcy wyroków wydanych przez Trybunał, 2747 dotyczyło Turcji (18,49%). Na podstawie analizy danych statystycznych stwierdzić można, że w sprawach przeciwko Turcji Trybunał stwierdza najczęściej naruszenie: prawa do rzetelnego procesu (art. 6 Konwencji), w szczególności w związku z nadmierną długością postępowań sądowych; prawa własności (art. 1 Protokołu 1 do Konwencji); prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego (art. 5 Konwencji), jak również zakazu tortur, nieludzkiego czy poniżającego traktowania lub karania (art.3 Konwencji), w szczególności w związku z naruszeniem pozytywnych obowiązków państwa charakterze proceduralnym; jak również – swobody wypowiedzi (art. 10 Konwencji).
 Oto - przedstawione na dzisiejszym spotkaniu - działania podejmowane bezpośrednio przez resort sprawiedliwości w celu zapewnienia, by podległe mu jednostki przestrzegały europejskich standardów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, wynikających między innymi z Konwencji, jak i z orzecznictwa Trybunału Praw:
 •    Stworzenie przez Ministerstwo aktualnie najobszerniejszej bazy przetłumaczonych orzeczeń wydanych przez Trybunał w Strasburgu w sprawach przeciwko Polsce.
•    Propagowanie stosownej wiedzy obejmuje również opracowywanie w przystępnej formie informacji o standardach wynikających z orzecznictwa Trybunału w Strasburgu, dotyczących określonych zagadnień tematycznych, pojawiających się często w orzecznictwie Trybunału, przeznaczonych zwłaszcza dla praktyków – sędziów i prokuratorów, rozpowszechnianych zasadniczo za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości
•    Publikacja na ogólnodostępnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, tłumaczeń wybranych (docelowo – wszystkich) zestawień tematycznych orzecznictwa Trybunału (factsheets), opracowanych przez sam Trybunał i dostępnych w wersji oryginalnej na jego stronie internetowej;
•    Wydawanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w wersji elektronicznej, newsletter`a zawierającego w szczególności podstawowe informacje dotyczące bieżących wyroków Trybunału wydawanych w sprawach przeciwko Polsce, przesyłany do sądów, prokuratur, jak również do innych zainteresowanych odbiorców;
•    Informowanie o fakcie wydania przez Trybunał wyroku również bezpośrednio zainteresowanych, przede wszystkim sądy, w związku z działalnością których doszło do stwierdzenia naruszenia standardu wynikającego z Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka, do których kierowane jest stosownej treści pismo. W tym roku zakres funkcji informacyjnej został rozszerzony również o ugody i deklaracje jednostronne.
 Przykładem działań popularyzujących orzecznictwo Trybunału może być opracowanie Standardy ochrony praw człowieka w prawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Analiza wiodących spraw polskich wydane ubiegłym w roku nakładem Ministerstwa Sprawiedliwości. Publikacja ta została rozpowszechniona wśród wszystkich polskich sędziów, jak również prokuratorów.
 
Źródło: MS