Także wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK jest – według prokuratora generalnego niekonstytucyjne. W swoim stanowisku dla TK szef prokuratury stwierdza również, że zapisany w nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS 30-dniowy termin na złożenie przez sędziego TK ślubowania wobec prezydenta RP jest sprzeczny z konstytucją.
Wniosek o rozpatrzenie zgodności uchwalonej 19 listopada br. przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym TK rozpatrzy w środę 9 grudnia br. Więcej>>>  

19 listopada 2015 roku Sejm uchwalił przedstawioną przez PiS nowelizację ustawy o TK z czerwca br. Przyjęto ją głosami PiS i Kukiz'15 - posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę na czas głosowania. 20 listopada Senat nie wprowadził do niej poprawek, kilka godzin później podpisał ją prezydent Andrzej Duda, a następnie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Według prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta art. 137a nowelizacji - o ponownym wyborze sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasa w 2015 r. - otwiera drogę do "sprzecznego z postanowieniami konstytucji zwiększenia liczby sędziów". - Tylko wybór dwóch sędziów Trybunału w miejsce sędziów, których kadencja upływa w czasie VIII kadencji Sejmu, a zatem kadencji bieżącej, można uznać w świetle tego przepisu za dopuszczalny - uznał.

Zdaniem szefa PG zapis o składaniu ślubowania przed prezydentem w 30 dni od wyboru sędziwego prowadzi do "nieuprawnionej ingerencji prezydenta RP w procedurę wyboru sędziów Trybunału". - Prezydentowi nie przysługują bowiem żadne uprawnienia do kwestionowania merytoryczności dokonanego wyboru sędziego przez Sejm - uznał Seremet.

Napisał też, że wygaszenie kadencji dotychczasowego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i wiceprezesa Stanisława Biernata po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia nowelizacji w życie, "uchybia roli i pozycji ustrojowej TK jako organu władzy sądowniczej i ma niewątpliwie charakter arbitralny".

Czytaj: Piotrowicz: nie podzielam opinii PG ws. nowelizacji ustawy o TK>>

Zarazem prokurator generalny uznał za zgodny z konstytucją tryb uchwalenia nowelizacji. - Stwierdzone uchybienia w sejmowej procedurze regulaminowej nie mogą przesądzać o niekonstytucyjności trybu uchwalenia ustawy, albowiem nie doszło do naruszenia konstytucyjnych zasad trybu prawodawczego - napisał. (ks/pap)

Czytaj: Sejm wybrał nowych sędziów TK>>>


 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł