Zdaniem Seremeta, w interesie ogółu społeczeństwa leży ściganie przestępstw popełnianych z motywów rasistowskich lub ksenofobicznych na szkodę nawet wąskiej grupy społecznej. Spotkanie miało miejsce we wtorek 24 września br. w siedzibie Prokuratury Generalnej, a uczestniczyli w nim przedstawiciele szeregu organizacji zajmujących stanowisko odnoszące się do problemu przestępstw z nienawiści.
Jak informuej PG, w spotkaniu wzięli udział m.in. ze strony Prokuratury Generalnej - pierwszy zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz i dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Bogusław Michalski, a także m.in.:
- Piotr Kadlćik - przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP,
- Roman Kwiatkowski - prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce,
- Paula Sawicka - prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita,
- Rafał Gaweł - prezes Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze,
- Robert Biedroń - poseł na Sejm RP,
- Anna Tatar - Stowarzyszenie Nigdy Więcej.
Z komunikatu ogłoszonego po spotkaniu wynika, że wszyscy jego uczestnicy zgodnie przyznali, że w interesie społecznym leży stała współpraca i wymiana doświadczeń prokuratury z reprezentowanymi organizacjami. Zwrócił na to uwagę m.in. Rafał Gaweł ze Stowarzyszenia Teatr Trzyrzecze, który podkreślił aktualnie dobrą współpracę stowarzyszenia z białostocką prokuraturą. Rozmówcy zgodzili się że zasadnym jest cykliczne organizowanie takich spotkań.
Prokurator generalny deklaruje współpracę w zwalczaniu ksenofobii
Narastająca ksenofobia to poważny problem, którego zwalczanie wymaga wysiłku wielu podmiotów, w tym także prokuratury - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet podczas spotkania z organizacjami reprezentującymi różne mniejszości.