Prokurator Krzysztof Parchimowicz, Prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia na Kongresie Prawników Polskich w Katowicach powiedział, że wspiera uczestników tego gremium  w walce o niezawisłość. Przypomniał, że sprawiedliwy wyrok to taki, który jest oparty na faktach, prawie i moralności.
Prokurator przedstawił proces, który prowadzi do uzależnienia. Przykładem jest właśnie prokuratura. Ustawodawca pozwolił by prokuratorem generalnym został polityk. - Na użytek opinii publicznej jako szeryf, wie co jest dobre, a co złe. Na użytek rozmowy o konstytucji twierdzi, że nie widzi powodu by zrezygnować z mandatu posła - mówił prokurator.
W pierwszych miesiącach 2016 r. odeszło 200 prokuratorów w stan spoczynku, dlatego, że nie chcieli być potraktowani jak rzeczy. Degradacje dotknęły 1/6 prokuratorów z dwóch najwyższych w hierarchii jednostek i 20 prokuratorów z b. prokuratury wojskowej. Samorząd prokuratorski jest fasadą samorządu - podkreślił Parchimowicz. 
Rada Prokuratorów przy PG została wyznaczona na I kadencję przez prokuratora generalnego. Zajmuje się ona obecnie opracowaniem zbioru zasad etyki, ale nie chce udostępnić projektu, gdyż uznaje Stowarzyszenie Lex Super Omnia za ciało zewnętrzne. Rada ta nigdy nie zajęła się sprawą degradacji prokuratorów - wyjaśniał  Parchimowicz.
Stosowana jest metoda kija i marchewki - twierdzi prezes stowarzyszenia. - Kij to Wydział Spraw Wewnętrznych w Prokuraturze Krajowej , postępowania dyscyplinarne, delegacje bez zgody prokuratorów. Takich delegacji było w ub. roku 160. A niektóre decyzje były z powodów rodzinnych - nieludzkie.
Marchewka to awanse bez zachowania kryteriów i transparentnego trybu konkursowego, dodatki specjalne, funkcyjne, delegacje w górę.
W praktyce ten system przekłada się na takie sytuacje, że doświadczone panie prokurator z Poznania, które broniły swoich opinii w pismach procesowych zostały najpierw odwołane z Prokuratury Krajowej, a następnie delegowane do niższych jednostek. Niedawno min. Patryk Jaki został powołany na przewodniczącego specjalnej komisji. W dniu tej nominacji, zostało zatrzymanych 8 osiem osób, w tym adwokatów. Może to przypadek, ale taka sytuacja nie powinna się zdarzyć - dodał mówca.
"Dobra zmiana" realizowana jest pod hasłem zagonienia prokuratorów do roboty i pomocy prokuratorom rejonowym. To jest jednak fasada, gdyż zwiększone kompetencje prokuratur okręgowych i regionalnych są realizowane przez delegowanie prokuratorów z prokuratur rejonowych do tych jednostek. Są wielkie niedobory kadrowe w większych miastach - wyjaśniał Parchimowicz.
- Prosimy was o wsparcie, abyście mówili w swoim środowisku , że prokurator to prawnik, który działa obiektywnie w interesie państwa, a nie w interesie partii politycznych - zwrócił się do zebranych prok. Parchimowicz.  - Przypomnijmy społeczeństwu, że system, w którym partyjny prokurator  oskarżał przed partyjnym sądem , a ten partyjny sąd  skazywał  obywateli, został definitywnie odrzucony i nie powinien nigdy powrócić - zakończył prok. Parchimowicz.
 

Źródło:  wystąpienie z Kongresu Prawników Polskich, który miał miejsce 20 maja 2017 roku w Katowicach.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania karnego. Komentarz do zmian 2015
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł