Projekt, którym zajmowała się w czwartek podkomisja jest autorstwa komisji, przejętym od Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Czytaj: Nowa ustawa ograniczy prawo cudzoziemców do zakupu ziemi>>>

Projektowana ustawa ma w sposób kompleksowy uregulować sprawy dotyczące dzierżawy rolnej w naszym kraju. Dotychczas zagadnienia te regulowane są wycinkowo. Obecnie większość kwestii dotyczących praw i obowiązków stron dzierżawy rolniczej, powstania i ustania tego stosunku, wzajemnych rozliczeń z tytułu nakładów na przedmiot dzierżawy, zarówno gdy chodzi o dzierżawę gruntów prywatnych jak i państwowych, regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego.

Według Biura Legislacyjnego, projektowaną ustawę o dzierżawie można rozpatrywać dopiero po podpisaniu ustawy o ustroju rolnym przez prezydenta.

"Komisyjny projekt zawiera szereg regulacji, które systemowo, co do rozwiązań różnią się od tego, co Sejm uchwalił w ustawie o ustroju rolnym" - podkreśla sejmowy legislator. Jak zaznaczono, przyjęcie rozwiązań zawartych w ustawie o dzierżawie będzie wiązało się z potencjalną koniecznością zmiany ustawy ustawy o ustroju rolnym.

Negatywnie o kontynuacji prac nad projektem wypowiedziała się także strona rządowa. Na razie nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, ale jak zapewniał wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, taki projekt już został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów i prawdopodobnie rząd zajmie się ta sprawą w przyszłym tygodniu.

Wiceszef resortu rolnictwa zaznaczył, że w "obecnym stanie prawnym kontynuowanie prac nad projektem jest nieuzasadnione". Dodał, że przepisy dotyczące dzierżawy zostały już zawarte w ustawie o ustroju rolnym.

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela (PiS) podjęcie prac nad projektem ustawy o dzierżawie jest zasadne, potrzeby jest jeden akt dotyczący tej sprawy. Poseł przyznał jednak, że potrzebne jest stanowisko rządu, jak również należy zaczekać do zakończenia procedowania ustawy o ustroju rolnym oraz zlecić ekspertyzy dot. zgodności przepisów w obu ustawach. "Może w sierpniu lub we wrześniu uda się na komisji ten projekt przeprowadzić" - wyraził nadzieję Jurgiel.

Również zdaniem szefa podkomisji Leszka Korzeniowskiego (PO), prace nad projektem o dzierżawie trzeba zwiesić. "Mogę obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby ustawa ta przeszła w tej kadencji" - zapewnił poseł PO.

Projekt został skierowany do Sejmu w połowie lutego. Podkomisja spotykała się dwukrotnie w tej sprawie, ale nie zakończono prac nad sprawozdaniem podkomisji. (PAP)