Nad zmianami w zakresie Prawa o adwokaturze NRA pracowała od dłuższego czasu, wskazując na konieczność wzmocnienia samorządu i uproszczenia jego działania. Przygotowany został też m.in. projekt zakładający możliwość wykonywania zawodu adwokata na podstawie adwokackiej umowy o współpracę, co do której stosowałoby się przepisy dotyczące umowy zlecenia.  

Czytaj: W Palestrze szansa na adwokacką umowę o współpracę, która... już dzieli>>

Co w projekcie noweli Prawa o adwokaturze

Jak poinformował prezes Rosati, proponowane zmiany koncentrują się na usprawnieniu funkcjonowania samorządu adwokackiego oraz doprecyzowaniu jego kompetencji i obowiązków.

Wśród nich znalazły się więc m.in. : uporządkowanie źródeł finansowania samorządu adwokackiego, rozszerzenie jego zadań i celów działania oraz uregulowanie zasad organizacji posiedzeń i podejmowania uchwał przez organy adwokatury. Dodatkowo regulacja ma wprowadzić nowe obowiązki w zakresie ochrony zawodu adwokata i dbałości o jego wizerunek. Zakłada również dookreślenie roli Adwokatury w edukacji prawnej społeczeństwa oraz w zakresie współpracy z administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi.

Zmiany mają też na celu doprecyzowanie zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów oraz organizacji pracy organów samorządu adwokackiego. Przewidziano m.in. możliwość odbywania posiedzeń organów samorządu w trybie zdalnym lub hybrydowym, co ma ułatwić ich funkcjonowanie i podejmowanie decyzji.

 

Nie 30, a 3 dni, by powiadomić NRA o wykonywaniu zawodu

Zmiany przewidują także zmniejszenie liczebności komisji kwalifikacyjnych, czyli komisji przeprowadzających egzamin na aplikację. Proponuje się, aby komisja składała się z dwóch przedstawicieli NRA i jednego przedstawiciela MS. Propozycja obejmuje także skrócenie terminu, z 30 do 3 dni, na zawiadomienie rady adwokackiej o rozpoczęciu wykonywania zawodu adwokata.

Projektowane przepisy mają uregulować także kwestie związane z wykonywaniem zawodu adwokata, w tym organizację zastępstwa w przypadku czasowej przeszkody w jego wykonywaniu. Ponadto zaproponowano ujednolicenie zasad skreślania z listy adwokatów.

Propozycja ma również doprecyzować listę podmiotów z dostępem do rejestru adwokatów celem potwierdzania uprawnień zawodowych.