Zasadniczym celem proponowanej nowelizacji jest utworzenie kolejnego, samodzielnego rodzaju Sił Zbrojnych – wojsk obrony terytorialnej oraz powołanie dowódcy tych wojsk. W związku z tym zostanie wprowadzony nowy rodzaj czynnej służby wojskowej - terytorialna służba wojskowa.

Będzie ona pełniona stale, w tym, jako służba rotacyjna (przez minimum jeden weekend w miesiącu) i dyspozycyjna w pozostałym zakresie. Zasadnicze znaczenie dla przysługiwania świadczeń z tytułu uposażenia, świadczeń i ubezpieczenia żołnierza obrony terytorialnej miałby jednak okres służby rotacyjnej. Okres dyspozycji żołnierza obrony terytorialnej, byłby czasem, w którym mógłby on pracować, prowadzić działalność gospodarczą, jak też uczyć się.

Czas służby żołnierza będzie wynosił od 12 miesięcy do 6 lat (dwa pełne okresy szkoleniowe), z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Co ważne, staż w wojskach obrony terytorialnej będzie dawał pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej.

Nowe jednostki wojskowe będą otwarte dla osób posiadających kategorię zdrowia D, która to do tej pory uniemożliwiała podjęcie służby. Ma to w założeniu pozwolić na rekrutację osób posiadających specjalistyczne doświadczenie i wiedzę, istotną dla wojsk obrony terytorialnej np. informatyków.

Za pełnienie służby w wojskach obrony terytorialnej żołnierz oprócz żołdu, będzie otrzymywał również comiesięczny dodatek za podnoszenie sprawności i kwalifikacji zawodowych oraz utrzymywanie zdolności do natychmiastowego stawiennictwa do służby pełnionej rotacyjnie.

Zarówno w okresie pełnienia służby rotacyjnej, jak i dyspozycyjnej, żołnierz będzie podlegał rygorom, które ograniczą go w prawach i swobodach publicznych np. co do członkostwa w stowarzyszeniach. Żołnierz obrony terytorialnej będzie miał również obowiązek przechowywania swojego umundurowania, ekwipunku wojskowego oraz stawienia się do służby rotacyjnej w umundurowaniu. Ponadto będzie obowiązany składać meldunki i zawiadamiać jednostkę macierzystą o zmianie pobytu, jak też wspierać ją poza czasem służby pełnionej rotacyjnie.
Projekt ustawy został skierowany do prac w komisjach.

Opracowanie: Marek Sondej

Dowiedz się więcej z książki
Informator Prawniczy 2017, niebieski (format A5) + GRATIS Kalendarz na biurko
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł