Opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia zmieniającego Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury ma na celu uregulowanie obecności innych osób niż strony postępowania i ich przedstawiciele, podczas czynności dowodowej, innej niż przesłuchanie podejrzanego, pokrzywdzonego lub świadka.

Obecnie udział w czynności dowodowej, tj. prawo do aktywnego w niej uczestniczenia i częściowego kształtowania jej przebiegu, jest ograniczony jedynie do stron i ich przedstawicieli. Odrębną formą jest obecność przy czynności dowodowej, nie pozwalająca jednak na włączenie się w tą czynność. Kodeks postępowania karnego nie rozstrzyga jednoznacznie, czy w sytuacji braku normy prawnej, dopuszczającej osobę trzecią do obecności przy czynności, prokurator może dopuścić taką osobę w drodze własnej decyzji. Projektowane zmiany w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. poz. 508) jednoznacznie rozstrzygają przedmiotową kwestię, określając również tryb i warunki udzielania takiego zezwolenia. W zaprezentowanych rozwiązaniach przewidziano, że na wniosek organu państwowego, prowadzącego na podstawie ustawy postępowanie, którego przedmiot pozostaje w związku z przedmiotem postępowania przygotowawczego, prokurator może zezwolić na obecność przedstawiciela tego organu podczas czynności dowodowej innej niż przesłuchanie podejrzanego, pokrzywdzonego albo świadka, jeżeli nie utrudni to czynności, a może służyć powzięciu przez ten organ informacji istotnych dla prowadzonego postępowania. Przewiduje się również uregulowanie sytuacji, w której obecność taka mogłaby utrudniać czynność dowodową, poprzez umożliwienie prokuratorowi cofnięcia decyzji zezwalającej na udział w przedmiotowych czynnościach.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Navigator Postępowanie Karne
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Ponadto projekt przewiduje, że organ, którego przedstawiciel uczestniczył w czynności dowodowej, na podstawie nowelizowanych przepisów, może za zgodą prokuratora otrzymać kopię protokołu z tej czynności. Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: www.rcl.gov.pl