Chodzi o przygotowany przez rząd projekt zmiany art. 889 k.p.c. oraz art. 80 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. 2017 r. poz. 1201). Uzasadnieniem proponowanych regulacji jest częsta w praktyce sytuacja, kiedy po zajęciu rachunku bankowego przez komornika, dłużnik chciałby podjąć obronę np. wnieść pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, jednakże dochodzona wierzytelność została już skutecznie wyegzekwowana, gdyż środki pieniężne z rachunku bankowego przekazane zostały wierzycielowi. Dzieje się tak z tego powodu, że bank niezwłocznie po otrzymaniu od komornika zawiadomienia o zajęciu, przekazuje środki pieniężne do wskazanej sumy, na rachunek komornika, a ten przelewa je wierzycielowi.

Zaproponowana przez rząd zmiana polega więc na tym, że aby dokonać egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik prześle do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu tych środków do wysokości egzekwowanej należności wraz z żądaniem, aby bank nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej kwoty albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty. Po upływie siedmiu dni od daty doręczenia zawiadomienia o zajęciu bank przekaże niezwłocznie środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w razie zajęcia rachunku bankowego dłużnika na żądanie administracyjnego organu egzekucyjnego.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie także do zajęć wierzytelności z rachunków bankowych dokonanych przed dniem wejścia w życie zmian, jeżeli przed tym dniem bank nie przekazał środków pieniężnych na rachunek organu egzekucyjnego.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

  Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego>>