Opinię taką były I prezes SN w latach 1990-1998 wygłosił w poniedziałek odczas spotkania w Sądzie Najwyższym z okazji obchodzonego 23 maja międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Prof. Adam Strzembosz, który zwrócił się do sędziów z - jak zaznaczył - krótkim apelem. - Drodzy koledzy. Musimy mieć świadomość tego, że być może zbliżają się dla was czasy niełatwe. Ale nie jest się sędzią tylko w czasie pięknej pogody. Jest się sędzią w czasach trudnych i dali temu dowód sędziowie, którzy potrafili nawet w stanie wojennym oprzeć się nieprawdopodobnie wielkim naciskom, zachować własną godność i to, co jest najważniejsze: niezależność od wszelkich władz i niezawisłość w orzekaniu - mówił.
- Jestem przekonany, że temu wzywaniu, które - być może, daj Boże, że tak nie będzie - was czeka, podołacie i będę mógł być z was dumny - zakończył prof. Strzembosz.

Życzenia sędziom złożyła też I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Sędziowie wspaniale wykonują swój ciężki zawód (...) życzę odwagi w ferowaniu orzeczeń - mówiła.
- Sędziom i wszystkim pracownikom życzę wszelkiej pomyślności (...) odwagi w wymierzaniu sprawiedliwości, ferowaniu swoich orzeczeń. Życzę i mam nadzieję, że wszyscy sędziowie będą przypominali sobie swoje ślubowanie, w którym ślubowali na konstytucję, a niejednokrotnie także powołując przy tym Boga - powiedziała prof. Gersdorf w okolicznościowym wystąpieniu w hallu SN.

 

Z kolei wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Piotr Raczkowski powiedział, że trudno jest być bezkompromisowym w wymierzaniu sprawiedliwości. - Dlatego tak ważne jest to, co przewiduje nasza konstytucja: gwarancja niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. To nie jest przywilej sądów i sędziów, lecz tak społeczeństwo chciało siebie zabezpieczyć przed naruszeniami prawa przez innych. Sądy są swoistym bezpiecznikiem - zaznaczył.
Jednocześnie dodał, że celem wymiaru sprawiedliwości jest również bycie zrozumianym przez społeczeństwo. "Orzeczenia sądowe winny być jasne i precyzyjne, takie które potrafią wyjaśnić naszą trudną służbę" - powiedział. (ks/pap)