- Powołano wówczas komisję do reformy tych przepisów Konstytucji RP, które wzmacniałaby urząd prezesa Rady Ministrów kosztem kompetencji prezydenta. Natomiast jeśli chodzi o Krajową Radę Sądownictwa, to reforma polegała na jej wzmocnieniu i doprowadzeniu, by stała na straży niezawisłości sędziów. Problemem było wtedy to, że Rada zdominowana była przez funkcyjnych sędziów i stanowiła platformę awansów poziomych sędziów - wyjaśniał w radiu TokFM były prezes TK. - Jednak żadnej zmiany nie udało się wprowadzić z powodu wyborów.
Reforma przewidywała koalicyjne przyjęcie zmian, a nie narzucone przez jedną partię. Chodziło, by KRS nie była korporacją prezesów sądów, lecz równe szanse przy ubieganiu się o urząd. Prof. Rzepliński dodał, że układy towarzyskie decydowały o awansach, co zniechęcało bardzo dobrych sędziów czy adwokatów nie mających tego typu powiązań do skutecznego ubiegania się o wakujący urząd sędziowski. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło - podkreśla.
W latach 2005-2007 prokuratorzy chcieli się wykazać, tak jak obecnie. - Broniłem wtedy jednej pani sędzi przed Sądem Najwyższym - opowiedział prof. Rzepliński. Prokuratorzy wyciągnęli fałszywego świadka i postawili jej zarzuty. To była osoba o znakomitym życiorysie sędziowskim. Przed Sądem Najwyższym stała kamera telewizyjna, aby sfilmować sędziego wyprowadzanego w kajdankach. W lutym 2007 r. sędzia została uniewinniona. Następnie ta sama sędzia została awansowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na sędziego Sądu Apelacyjnego - dodaje.
Były prezes TK proponuje, by to sędziowie zatwierdzali kandydaturę na ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. Tak jak w Stanach Zjednoczonych, ten urzędnik będzie dobrym ministrem sprawiedliwości,  będzie dbał, by sądy wydawały sprawiedliwe wyroki, który nie będzie komenderował sądami, aby wzmocnić swoją pozycję polityczną wewnątrz rządu i wewnątrz Sejmu, na co nie ma przyzwolenia w Konstytucji RP.
 

Dowiedz się więcej z książki
Informator Prawniczy 2017, niebieski (format A5) + GRATIS Kalendarz na biurko
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł