Postanowiliśmy z referatów prezentowanych podczas konferencji wyciągnąć problemy, za które odpowiedzialne są poszczególne resorty, czy rząd w całości, by sygnalizować im potrzebę ich załatwienia. To jest cała lista umów międzynarodowych, ale także wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Dla przykładu, zasada domniemania niewinności nie jest w Polsce prawidłowo realizowana ze względu na strukturę funkcjonowania sądownictwa, a mianowicie oczekiwanie sądów apelacyjnych, że dowód winy będzie przeprowadzony przez sąd, a nie przez prokuratora.
Podczas naszej konferencji stwierdziliśmy wiele takich deficytów w zakresie praw człowieka w naszym kraju. W zakresie stanowienia prawa, ale także w jego stosowaniu.
Nie chcielibyśmy jednak, by to było tak, że powiedzieliśmy o pewnych problemach i idziemy sobie do domu. Będziemy zwracać się odpowiednich instytucji z pytaniami, czy są jakieś postępy w tych sprawach. Na przykład, czy rząd zamierza zainicjować proces ratyfikacji protokołu dodatkowego do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazującego stosowania kary śmierci. Albo kiedy zostanie ratyfikowana konwencja bioetyczna. Inny problem to pakiet ustaw antydyskryminacyjnych. Wprawdzie prace legislacyjne w tej dziedzinie rozpoczęły się, ale to, co zostało zaproponowane, wywołuje już krytykę ze strony wielu środowisk.
W tych i w wielu innych sprawach będziemy jako zakład występować do odpowiednich władz, by otrzymać odpowiedź, czy sygnalizowane problemy są jakoś rozwiązywane. Będziemy o tym mówić podczas przyszłorocznej naszej konferencji, która już jest zaplanowana na 27 czerwca 2011 roku.

Czytaj także:
Polska unika ratyfikacji niewygodnych konwencji międzynarodowych
Prof. Roman Wieruszewski: Polska unika ratyfikacji niektórych traktatów