Trybunał powiedział jedną ważną rzecz; w państwie prawa zasada jest taka, że Trybunał Konstytucyjny, którego istnienie jest zapisane w Konstytucji RP przyjętej w drodze referendum, wynika z woli narodu. Nie jest tak, że wola narodu jest podstawą do zmiany istniejącego porządku prawnego w sposób całkowicie dowolny. Zmiana musi się mieścić w porządku konstytucyjnym - podkreśliła  prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich . - Zmieniać ustawę o TK można, ale musi to być dokonane we właściwym trybie.
- Kryzys konstytucyjny zachodzi wtedy, kiedy mamy rozdźwięk między stanowiskiem dwóch organów, z których każdy uważa, że jest w swoich prawach i kompetencjach - powiedziała prof. Łętowska. Trybunał nie jest po to, aby był lubiany przez polityków - prof. Łętowska w TVN 24. - Z orzeczenia TK "wynika coś, co nie jest akceptowane przez władzę polityczną.
Profesor dodała, że teraz ruch jest po stronie prezydenta, który powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu ( przypomnienie red. chodzi o profesorów - Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka ). Jeśli prezydent nie przyjmie ślubowania tych sędziów, to pogłębi kryzys konstytucyjny - dodała pani profesor.
Więcej>>Jeśli prezydent nie przyjmie ślubowania...

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ze schematami [EBOOK PDF]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł