Prof. Ewa Łętowska były Rzecznik Praw Obywatelskich i sędzia w stanie spoczynku widzi postęp w stosunku do pierwotnego projektu ustawy o Trybunale  Konstytucyjnym. Obecnie uchwalona przez Sejm 7 lipca ustawa bardziej skutecznie hamuje prace Trybunału Konstytucyjnego niż ustawa krytykowana przez Komisję Wenecką. - Tą nową ustawą odblokowujemy przez zablokowanie na pół roku - stwierdziła prof. Łętowska w TVN24. - Dlatego, że zapisuje się w projekcie, że trzeba wstrzymać sprawy, które już w TK spoczywają.

Czytaj też>>20 lipca Senat zajmie się nową ustawą o....
Prof. Łętowska podkreśla, że odblokowanie Trybunału polega na przyspieszaniu prac, w taki sposób, żeby nie wydawać orzeczeń. Wedłu uchwalonej ustawy o Trybunale przyblokowaniu przez półroczne "odczekanie" podlegają nie tylko ustawy, ale i pytania prawne zgłoszone przez sądy oraz skargi konstytucyjne  - zauważa prof. Łętowska. - To są sprawy związane z konkretnymi, toczącymi sie postępowaniami w sądach - dodaje.
Dokąd leżą skargi i pytania w zamrażarce w Trybunale, to jeszcze raz złożyć ich  się nie da. Sprawy w sądach są zawieszane do czasu rozpoznania przez Trybunał. Skoro przez pół roku są zamrożone, to nie ma sposobu, aby sądy pytały raz jeszcze.

Więcej>>Ustawa o TK uchwalona wg projektu PiS
Jest jeszcze jedna nowość - veto czterech sędziów TK - przypomina były Rzecznik. - Veto następuje przy rozpatrywaniu sprawy w pełnym składzie, gdy dochodzi do głosowania nad orzeczeniem. Veto odracza na trzy miesiące rozpatrzenie sprawy. Następnie ten mały skład sędziowski proponuje swoje rozwiązanie. I jeśli nie zyskuje większości, to można jeszcze raz odroczyć wydanie wyroku na trzy miesiące. A więc cały czas mowa jest o zamrażaniu, a gdzie jest odblokowanie? - pyta prof. Łętowska. 
Nielogiczne jest w nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym z 7 lipca dopuszczenie trójki sędziów wybranych niekonstytucyjnie przez Sejm w grudniu 2015 r. na miejsca już zajęte. W ten sposób Sejm potwierdził, że sędziowie byli wybrani nieprawidłowo  wadliwą uchwałą - podkresla prof. Ewa Łętowska.

Źródło: TNV24, rozmowa w programie "Tak jest" z 7 lipca 2016 r.


 

Dowiedz się więcej z książki
Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł