Zdaniem byłej rzecznik praw obywatelskich i sędziego TK w stanie spoczynku ważnym faktem w tym zakresie jest oczekujący na rozpatrzenie przez Trybunał wniosek dotyczący konstytucyjności uchwał Sejmu z 2 grudnia o wyborze 5 nowych sędziów TK.

Czytaj: TK zbada skargę PO na uchwały Sejmu o wyborze pięciu nowych sędziów TK>>

– To trzeba bacznie obserwować, bo tam może być klucz do tego, jak ocenić sytuację, która powstała obecnie w Trybunale – mówiła prof. Łętowska w piątek rano na antenie radia TOK FM. Jej zdaniem Trybunał Konstytucyjny będzie musiał odpowiedzieć na dwa pytanie: czy Sejm mógł podejmować takie uchwały w sytuacji, gdy TK wydał postanowienie o zabezpieczeniu w tym zakresie, a także czy Sejm może podejmować uchwały znoszące decyzje poprzedniego Sejmu.

Czytaj: TK: jest zabezpieczenie, Sejm nie może wybierać sędziów>>

Ale niezależnie od tego sędzia TK w stanie spoczynku jest zdania, że rozwiązanie obecnego konfliktu wokół TK wymaga politycznego kompromisu. – Polska konstytucja, zakładająca w artkule 10 podział władz, wymaga od Polaków, a szczególnie od wszystkich władz czegoś, o co w naszym kraju bardzo trudno, czyli współpracy i zrozumienia. Dlatego znacznie łatwiejsza w obsłudze jest konstrukcja zakładająca separację i podział. Ja mam nadzieję, że na najwyższych szczeblach władz – władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej – są ludzie o dobrym intelektualnym przygotowaniu, a mam przede wszystkim przygotowanie obywatelskie, i wydaje mi się, że wyciśnięcie maksimum z tego co jest w artykule 10. leży w zasięgu tych władz - mówi prof. Ewa Łętowska.

Czytaj: Prof. Zoll: prezydent powinien przyjąć ślubowanie 3 sędziów "październikowych">>
 

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł