- Radcowie prawni mają coraz więcej uprawnień w procesie karnym i nadal trwa ich rozszerzanie. Można dyskutować, czy obie korporacje adwokatów i radców nie powinny być połączone, być może tak  - mówi prof. Piotr Kruszyński. adwokat. – Natomiast jeśli mielibyśmy zrównywać uprawnienia tych zawodów, tak jak proponuje projekt rządowy zmian w kpk, to nie ma sensu istnienie dwóch odrębnych samorządów – dodał profesor.
Z jednej strony będą adwokaci z samorządem i kodeksem etyki, a z drugiej – radcowie prawni, z nieco odmiennym usytuowaniem choćby w kwestiach zatrudnienia, o identycznych uprawnieniach. Zatem jeżeli ustawodawca , chciałby zrównać uprawnienia radców prawnych z adwokatami, to niech zachęca obie korporacje, aby się połączyły. - Ja nie jestem zwolennikiem połączenia, ale być może się mylę – wyjaśniał prof. Kruszyński. 
Jeśli idzie o projekt kodeksu postępowania karnego i nowe brzmienie art. 82, to jest to „wprowadzenie kuchennymi drzwiami  - zrównanie obu samorządów”, czemu prof. Kruszyński się stanowczo przeciwstawia.
Profesor dodał, że profil kształcenia radców prawnych jest nieco inny niż profil kształceni adwokatów. – Nie widzę uzasadnienia, aby tak daleko rozszerzać uprawnienia radców prawnych – akcentował.

Źródło: posiedzenie podkomisji sejmowej d.s. nowelizacji prawa karnego, 14 marca 2013 r.