- Nie jestem wielkim optymistą, nie spodziewam się szybkiej poprawy sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, ponieważ poprawa tej sytuacji zakłada zmianę na korzyść w kulturze politycznej i prawnej, w której argumenty będą przeważać nad siłą - powiedział w ub. podziałek w Naczelny Sądzie Administracyjnym prof. Stanisław Biernat, wiceprezes TK.
Słowa prof. Biernata sprawdziły się kilka dni później, gdy ze stron internetowych Trybunału Konstytucyjnego zniknęły niepublikowane w Dzienniku Ustaw wyroki ( z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15; wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16; wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16).
WięcejŁ Wyroki znikają z portalu TK>>
- Kultura polityczna oznacza traktowanie państwa jako dobra wspólnego, co stanowi Konstytucja RP w art.1 . Państwo to nie łupy polityczne do zdobycia - powiedział prof. Biernat.
Być może szkody wynikajace z kryzysu będą impulsem do poprawy. Wiceprezes Trybunału wyraził nadzieję, że środowisko prawnicze, w tym - sędziowskie włączy się w podnoszenie kultury prawnej opartej na wartościach chronionych przez Konstytucję.
Prof. Biernat przypomniał, że w 2016 r. mimo kryzysu Trybunał starał się pracować normalnie. Wydał około 100 orzeczeń merytorycznych: wyroków i postanowień, setki zarządzeń w ramach wstępnej kontroli wpływających wniosków. Było to mniej spraw niż poprzednich latach, ale w praktyce TK orzekał w zmniejszonym składzie, gdyż było tylko 9 sędziów sprawozdawców. Przez pierwsze dwa miesiące Trybunał przygotowywał się do wydania wyroku o podstawach prawnych swego działania i zakończył tę analizę wyrokiem z 9 marca 2016 r. ( K 47/15), który nie został oficjalnie ogłoszony w Dzienniku Ustaw.
- W tym kontekście miała dla nas szczególne znaczenie uchwała kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2016 r. przypominająca, że wyroki TK są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą, a także, że podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w dzienniku urzędowym. Kolegium przypomniało w tej uchwale, że wyrok Trybunału stwierdzający niekonstytucyjność danej regulacji powoduje utratę domniemania konstytucyjności i pozwala na pominięcie jej w procesie stosowania prawa - powiedział prof. Biernat. - Zeszłoroczne orzecznictwo NSA honorowało tę tezę i sąd ten uwzględniał w swoich orzeczeniach wyroki nie ogłoszone w Dzienniku Ustaw - dodał.
Nie była to jednak całkowita nowość, gdyż w 2013 r. NSA zastosował wyrok Trybunału, który nie został ogłoszony ( który miał duże opóźnienie publikacji).
Źródło: wypowiedź z 8 maja 2016 r. Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA.