- Wierzę, że tą kandydaturą wnioskodawcy wpisują się w budowanie najwyższego autorytetu Trybunału Konstytucyjnego - mówił, przedstawiając Sejmowi przed głosowaniem sylwetkę Wróbla, Jerzy Wenderlich (SLD). Kandydaturę prof. Wróbla poparli posłowie klubów PO, SLD, PJN oraz Demokratycznego Koła Poselskiego Stronnictwa Demokratycznego oraz koła poselskiego Socjaldemokracji Polskiej.
Andrzej Wróbel (ur. 1953 w Bodzechowie) – prawnik, profesor, wykładowca akademicki, sędzia Sądu Najwyższego, orzeka w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Został w 1976 pracownikiem Zakładu Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na tej uczelni. W 1982 doktoryzował się, a w 1991 uzyskał na UMCS stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie rozprawy zatytułowanej Centralne planowanie państwowe. Studium administracyjno-prawne. W 2002 otrzymał tytuł naukowy profesora. Specjalizuje się w prawie publicznym (w tym administracyjnym) i prawie europejskim. Odbywał staże i prowadził badania naukowe na uczelniach zagranicznych (m.in. w Heidelbergu, Lwowie i innych).
Prowadził zajęcia na Uniwersytecie w Katanii, Uniwersytecie Warszawskim i innych uczelniach. Był prodziekanem WPiA UMCS ds. studiów zaocznych studiów administracyjnych (1994). Od 2002 do 2006 zasiadał w Radzie Legislacyjnej IX kadencji, przewodniczył radzie programowej Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Został profesorem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Nauk Prawnych PAN, a w 2004 sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jest też redaktorem naczelnym "Europejskiego Przeglądu Sądowego".
Czytaj także:
Kandydaci do TK: Trybunału nie reformować, ale przewlekłość jest problemem
Kandydaci do TK otwarci na zmiany