Jak można przeczytać w opracowaniu, ten duży przyrost to głównie efekt znacznego przyrostu liczby uchwalonych ustaw i rozporządzeń.

W I półroczu 2016 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano 960 aktów prawnych najwyższego rzędu, podczas gdy w 2017 roku w analogicznym okresie weszło ich w życie aż 1309, czyli o 36,4 proc. więcej. - W 2016 roku akt prawny opatrzony numerem 1309 pojawił się w Dzienniku Ustaw dopiero 22 sierpnia. Obecnie każdego dnia wchodzi w życie średnio siedem nowych aktów prawnych najwyższego rzędu - piszą autorzy raportu.

Jak zauważają autorzy analizy, gdyby w drugiej połowie roku 2017 r. utrzymany został przyrost z pierwszych sześciu miesięcy, to w 2017 roku powstałoby 43 488 stron maszynopisu aktów prawnych, czyli zdecydowanie najwięcej od 1918 r., odkąd prowadzone jest badanie. Więcej>>

- Niestabilność systemu prawnego hamuje polskich przedsiębiorców. Legislatorzy niestety wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, bijąc kolejne rekordy w produkcji prawa. Po poprzednich rekordowych latach mogłoby się wydawać, że tempo tworzenia nowych ustaw i rozporządzeń musi spaść, a obszarów które wymagają zmiany przepisów będzie coraz mniej. Tymczasem jest odwrotnie i polscy przedsiębiorcy jeszcze bardziej toną w gąszczu nowych przepisów - komentuje Przemysław Polaczek, partner zarządzający w Grant Thornton..