- Dziś zapowiadam, że w przewidzianym ustawą o referendum ogólnokrajowym terminie, złożę w Senacie odpowiedni projekt postanowienia prezydenta, czyli wniosek o przeprowadzenie referendum, którego data będzie określona na 10 i 11 listopada 2018 r. - zapowiedział prezydent i zaapelował o wzięcie udziału w nim. Podkreślał, że referendum da wszystkim Polakom możliwość wypowiedzenia się co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski.

- Chciałabym, aby naród został zapytany przez rządzących o to, w jakim kierunku chce, żeby podążały polskie sprawy ustrojowe i które kwestie są z konstytucyjnego - tego fundamentalnego - punktu widzenia najważniejsze - powiedział prezydent i dodał: Zasługujemy na to, żebyśmy dokonali refleksji nad tą konstytucją, a jeżeli trzeba, jeżeli będziemy tego chcieli, dokonali w niej potrzebnych zmian, lub uczynili nową, po to by Polacy mieli to, na co zasługują.

- Niech ten rok stulecia odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu. Niech żyje Polska, niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczpospolita - zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.