Kwestie naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz problemów w jego funkcjonowaniu były tematem poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami porozumienia samorządów i organizacji prawniczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W początkach lutego Porozumienie Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych, reprezentujące samorządy i stowarzyszenia prawnicze zwróciło się do prezydenta o spotkanie "w celu zażegnania kryzysu wywołanego przez ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące ustroju sądownictwa". W poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Dudą uczestniczyli przewodniczący Porozumienia i jednocześnie prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz oraz sekretarz Porozumienia Paweł Skuczyński.

Czytaj: Organizacje prawnicze apelują do prezydenta o obronę sądów>>

- Zaprezentowaliśmy prezydentowi naszą ocenę sytuacji, która polega na tym, iż sądzimy, że niezbędny jest dialog między środowiskami prawniczymi a władzą. Konflikt eskaluje i bez takiego dialogu nie da się go rozwiązać - powiedział po tym spotkaniu Bobrowicz. Dodał, że "prezydent jest zwolennikiem dialogu i też podzielił pogląd, że dialog jest podstawą rozwiązywania problemów". - Będę oceniał spotkanie po jego rezultatach – powiedział  Maciej Bobrowicz - a dziś ich jeszcze nie mam. - Reakcja na list to pozytywny sygnał ze strony Prezydenta. Nie padły żadne konkretne deklaracje ze strony Prezydenta, ale samo spotkanie i jego długość to pozytywny sygnał. Podczas rozmowy omawialiśmy szeroko pojęte aspekty wymiaru sprawiedliwości - dodał Bobrowicz.

LEX Sędzia 2017

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział natomiast, że prezydent wysłuchał postulatów środowisk prawniczych. - Prezydent zapoznał się z uwagami i głosami, które były formułowane. Informacje, które zostały przedstawione przez zainteresowanych, zostały przez prezydenta wysłuchane - powiedział. - Na pewno osią porozumienia jest to, że środowisko prawnicze reprezentowane przez stowarzyszenie obecne na spotkaniu dostrzega potrzebę naprawy wymiaru sprawiedliwości. Co to tego była pełna zgoda - mówił. Dodał, że proces naprawy wymiaru sprawiedliwości jest w toku i teraz "jest czas na rozmowę".

Jak mówił, prezydent na spotkaniu podkreślał zwłaszcza potrzebę naprawy systemu wymiaru sprawiedliwości pod kątem "uwzględnienia interesu społecznego, publicznego i tego, by postępowania sądowe były prowadzone sprawnie, efektywnie". Wskazał, że organizacje prawnicze, także dostrzegają tego typu potrzebę.

Minister Mucha podkreślił też, że prezydent pozytywnie ocenia to, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyszło z inicjatywą "podjęcia określonych problemów naprawy systemu wymiaru sprawiedliwości". "Dyskusja dotyczyła także obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości, problemów jego funkcjonowania, a także organizacji wymiaru sprawiedliwości" - poinformował.

Bobrowicz powiedział zaś, że podczas rozmowy z prezydentem poruszono m.in. temat planowanych zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Oceniamy, że przedstawiony w projekcie projekt wyboru sędziów upolitycznia ten proces (...) tymczasem politycy nie powinni mieć na niego wpływu i wybierać swoich sędziów. To niezwykle ważne dla każdego obywatela, żeby miał pewność, że jak trafi do sądu, to sprawę rozpozna niezależny sędzia, a bronić go będzie niezależny adwokat lub radca prawny - zaznaczył. (ks/pap)

Czytaj: Rzecznik KRS: propozycje MS oznaczają koniec niezawisłości sędziów>>