Nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej oraz ustawy o systemie oświaty zwiększa poziom anonimowości danych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej (SIO), dotyczących m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Zgodnie z nowelą, w lokalnych bazach danych SIO będą gromadzone dane jednostkowe (powiązane z danymi osobowymi ucznia), a w centralnej bazie SIO – dane zbiorcze (niespersonalizowane). Dane dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez przedszkola, szkoły i poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a także dane o uczestniczeniu ucznia w zajęciach wychowania do życia w rodzinie nie będą przekazywane do bazy danych SIO w powiązaniu z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia. Wprowadzono też przepisy umożliwiające gromadzenie w bazie SIO informacji o objęciu ucznia wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz kształceniem specjalnym w szkole i placówce oświatowej. Informacje o wydanych orzeczeniach i opiniach, przekazywane przez poradnie psychologiczo-pedagogiczne do bazy danych SIO, także nie będą zawierały danych identyfikacyjnych ucznia, a jedynie numer, datę i przyczynę wydania orzeczenia. W ustawie przewidziano, że dla szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz dla zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich prowadzona będzie jedna lokalna baza danych SIO.
Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw doprecyzowuje przepisy, tak by szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy w okresie wakacji miały zapewnione środki z subwencji oświatowej także za absolwentów z ostatniego rocznika. Przesunięto też z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r. termin wejścia w życie przepisów umożliwiających prowadzenie niektórych zajęć edukacyjnych oraz kwalifikacyjnych kursów zawodowych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przepisów dyrektyw w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz w sprawie dzikiej fauny i flory (tzw. dyrektywa siedliskowa) oraz w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (tzw. dyrektywa ptasia). Doprecyzowano warunki wydawania zezwoleń na odstępstwa od stosowania określonych zakazów w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową oraz wprowadzono obowiązek kontroli wydanych zezwoleń w zakresie tej ochrony. Określono także ogólne odstępstwa od zakazów w stosunku do niektórych gatunków chronionych.

Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, powoduje, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawcy (placówki zdrowia i lekarze) będą mogli za pomocą Internetu sprawdzić, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Z lekarzy i szpitali zdjęto odpowiedzialność za udzielenie świadczeń osobie, która nie ma opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Za wnioskiem Komisji Zdrowia opowiedziało się 61 senatorów, a 30 wstrzymało się od głosu.

Ustawa o zmianie ustawy o drogach publicznych wprowadza do polskiego prawa przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/40/UE w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych (ITS) w obszarze transportu drogowego oraz interfejsów z innymi rodzajami transportu (dyrektywa ITS). Wprowadzony zostaje obowiązek stosowania przez zarządców infrastruktury drogowej zasad wdrażania usług i aplikacji ITS na drogach publicznych, a w przyszłości – specyfikacji ITS, po przyjęciu ich przez Komisję Europejską.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych dostosowuje prawo do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2005 i 2010 r. Uchyla przepis umożliwiający spółdzielniom mieszkaniowym, które przed 5 grudnia 1990 r. wybudowały na cudzym gruncie budynki, nabycie własności ich przez zasiedzenie (ex lege), czyli na podstawie rozwiązań odmiennych od tych zawartych w kodeksie cywilnym, jeśli nieruchomości te posiadają nieuregulowany stan prawny. Zgodnie z nowelizacją, spółdzielnia może stać się właścicielem gruntu np. przez zasiedzenie, jeśli spełni warunki określone dla tej instytucji prawa cywilnego. Pozwoli to m.in. na lepszą ochronę praw dawnych właścicieli spółdzielczych gruntów. Ponadto nowelizacja eliminuje przepisy, które uprzywilejowują spółdzielnie w stosunku do ich wierzycieli hipotecznych w sytuacji ustanawiania odrębnej własności lokali spółdzielczych. Ustawa uniemożliwi osłabianie zabezpieczenia hipotecznego kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie. W miejsce uchylanych uregulowań wchodzą normy ogólne, w tym zawarte w ustawie o księgach wieczystych i hipotece.

Nowela ustawy o paszach zmienia z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2017 r. termin wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

Prezydent ma 21 dni na złożenie podpisu pod tymi ustawami.
 

Źródło: Senat RP