- Prawo do zgromadzeń jest dla mnie jednym z podstawowych praw demokracji; decyzja ws. podpisania nowej ustawy o zgromadzeniach zostanie podjęta w konstytucyjnym terminie - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy".

Czytaj: Ustawa znowelizowana - będą zgromadzania cykliczne>>

Prezydent odniósł się w nim m.in. do nowej ustawy o zgromadzeniach, którą niedawno uchwalił Sejm. Ja wskazał decyzję ws. jej podpisania podejmie "w konstytucyjnym terminie". "Prawo do zgromadzeń, wolność zgromadzeń jest dla mnie jednym z podstawowych praw demokracji, służących obywatelom. Mają oni pełne prawo do demonstrowania swoich poglądów. Nie muszę się z tymi poglądami zgadzać, tak jak nie wszyscy zgadzają się z moimi poglądami, ale na tym właśnie polega demokracja" - podkreślił prezydent.

Pytany, czy zmiany w prawie o zgromadzeniach były niezbędne Andrzej Duda przyznał, że osobiście "do tej pory nie dostrzegał takiej potrzeby". "Nie dostrzegałem większych problemów, jeśli chodzi o zgromadzenia" - mówił. "To kwestia sprawności państwa, bo to państwo ma pilnować, by podczas manifestacji nie działo się nic złego" - zaznaczył.

"Moim zdaniem da się to skutecznie robić w ramach obecnie obowiązujących przepisów. Poza ekscesami, które miały miejsce za czasów poprzedniej władzy – pamiętamy słynne spalenie budki na terenie ambasady rosyjskiej podczas Marszu Niepodległości – nie widzę, by były z tym większe problemy" - podkreślił Andrzej Duda.

Decyzja ws. podpisania nowej ustawy o zgromadzeniach zostanie podjęta w konstytucyjnym terminie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. (ks/pap)