Prezydent powiedział, że bardzo szybko, być może jeszcze w środę skieruje do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum m.in. w sprawie wprowadzenia JOW-ów w wyborach do Sejmu. Jak mówił, ewentualna zmiana konstytucji otworzy możliwość dyskusji o kierunku zmian w ordynacji wyborczej. - O tym, jakie te zmiany mają być, w jaką stronę mają pójść, chciałbym, aby po pierwsze wypowiedzieli się Polacy w referendum, a po drugie - będzie musiał rozstrzygać o tym parlament - zaznaczył Komorowski.
- Natomiast jedno jest pewne, że to od głosów obywateli, oddanych w ramach referendum, będzie - w moim przekonaniu - zależało bardzo wiele, jeśli chodzi o postawy, poglądy i zachowania, przede wszystkim o głosowanie przedstawicieli partii politycznych - dodał prezydent.
- Z tego, co wiem, kończą się już prace nad wnioskiem w sprawie referendum. Zostanie on wysłany do Senatu zgodnie z konstytucją bardzo szybko, myślę, że to może być nawet jutro - powiedział prezydent pytany, kiedy skieruje do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum.
Prezydent przypomniał, że Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji w sprawie przeprowadzenia referendum. W przypadku zgody, musi się ono odbyć w ciągu 90 dni. - Chodzi też o to, by umożliwić Polakom głosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, więc sądzę, że realną datą będzie pewnie początek września" - dodał Komorowski.

 

W poniedziałek prezydent zapowiedział, że chce referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela. By umożliwić wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu konieczna jest zmiana konstytucji. (ks/pap)

Czytaj:
JOW-y już mamy – w Senacie. W Sejmie postawmy na partie>> Eksperci: JOW-y wbrew pozorom wzmacniają pozycję dużych partii>>

  Kazimierz W. Czaplicki,Bogusław Dauter,Stefan J. Jaworski,Andrzej Kisielewicz,Ferdynand Rymarz
Kodeks wyborczy. Komentarz>>>