Podczas zorganizowanego na warszawskim Stadionie Narodowym kongresu "Wspólnie o konstytucji na Narodowym" podsumowującym spotkania regionalne dotyczące problemów konstytucjynych, prezydent potwierdził, że będzie dążył do zorganizowania ogólnonarodowego referendum konsultacyjnego ws. zmiany konstytucji. Andrzej Duda stwierdził, że dotychczasowy cykl debat "przyniósł bardzo obfity i wartościowy materiał, który skłania do postawienia już dziś kilku pytań".

100-lecie niepodległości momentem konstytucyjnym
Nawiązując do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości, Andrzej Duda stwierdził że "to szczególna sposobność i zobowiązanie, aby przywołać dumne dziedzictwo przeszłości, ale również z energią i śmiałością spojrzeć w przyszłość". - Dobra konstytucja, usprawniająca państwo i zapewniająca pomyślność polskim obywatelom musi tej właśnie przyszłości służyć - oświadczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że projekt referendum, który zainicjował w zeszłym roku, ma na celu włączenie społeczeństwa w proces tworzenia konstytucji już od samego początku prac nad nią. - Taki właśnie jest sens ogólnokrajowego referendum o charakterze konsultacyjnym, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy obywatele chcą zmian lub uchwalenia nowej konstytucji oraz określić kierunek nowelizacji - przekonywał prezydent.

- Prezydent Andrzej Duda ocenił, że w czwartek jasno wszyscy zrozumieli, że jego wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. konstytucji zostanie złożony w Senacie. - Myślę, że przeciąłem spekulacje medialne w tej sprawie - dodał prezydent.

Pytania o rodzinę, emerytury, zdrowie, walutę i gwarancje dla rolników
Mówiąc o konkretnych problemach, które miałyby być rozstrzygane w referendum, Andrzej Duda powiedział, że cykl debat ws. konstytucji skłania go do postawienia pytania o możliwość inicjowania ogólnokrajowego referendum zatwierdzającego ustawy dot. materii konstytucyjnej np. ws. zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, ochrony zdrowia.

Mówił też o pytaniu dotyczącym potrzeby uzupełnienia zasady respektowania zobowiązań prawno-międzynarodowych RP o odniesienia europejskie oraz potwierdzenie nadrzędności konstytucji w złożonym systemie prawa. Według Dudy mogłoby to być zrealizowane przez nadanie art. 9 brzmienia: "Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej"

Dotychczasowa debata skłania też prezydenta do postawienia pytania o potrzebę wpisania do konstytucji podziału jednostek samorządu terytorialnego, także na województwa i powiaty, a nie tylko, jak obecnie, wyłącznie gminy.

Mówił też o pytaniu o potrzebę podkreślenia w konstytucji szczególnej pozycji i przywilejów rodziny, z uwzględnieniem uzupełnienia katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 konstytucji o ojcostwo. Doprecyzował, że w grę mogłoby wchodzić rozszerzenie "katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 konstytucji, takich jak małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, (...) o ojcostwo".

Według prezydenta postawione powinno być też pytanie o potrzebę wprowadzenia zapisu, który zobowiąże państwo do szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i wsi oraz wprowadzenia zapisów silniej chroniących osoby dotknięte niepełnosprawnościami.