Czytaj: Prezydent: referendum konstytucyjne np. 11 listopada 2018 r. >>

O kwestiach związanych z organizacją zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji  wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha rozmawiał z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj.

Podczas konferencji prasowej po tej rozmowie Mucha poinformował, że potwierdził podczas niej, iż zamiarem prezydenta jest "zorganizowanie referendum konsultacyjnego w dacie 11 listopada 2018 r.". - W związku z tym oczywiście będą podejmowane przez KBW, PKW działania, które będą służyły temu, żeby ten proces przygotowywać, żebyśmy mogli w przyszłym roku jak najsprawniej przeprowadzić to głosowanie powszechne - dodał wiceszef kancelarii prezydenta. Podkreślił, że spotkanie z przedstawicielami PKW i KBW odbyło się w "dobrej, merytorycznej atmosferze".

- Oczywiście padło zapewnienie ze strony pana sędziego, pana przewodniczącego i pani minister, że zgodnie z tymi ustaleniami, które zostaną poczynione, czy podjęte przez odpowiednie uprawnione organy państwa, PKW zgodnie ze swoim umocowaniem oczywiście będzie przeprowadzać wszelkie czynności tak, żeby głosowania były przeprowadzone w sposób jak najbardziej sprawny, i oczywiście jest PKW do tego przygotowana - powiedział Mucha.

Jak dodał minister Mucha, przyszłe rozwiązanie zostanie wypracowane w czasie dyskusji i konsultacji, które będzie prowadził prezydent Duda z premier Beatą Szydło, marszałkiem Senatu, marszałkiem Sejmu i przedstawicielami partii politycznych.
Jak mówił prezydencki minister, referendum konstytucyjne i wybory samorządowe mogłyby się odbyć  albo tak jak zaproponował prezydent Andrzej Duda, czyli 11 listopada, albo "jest możliwe także rozdzielenie - jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny i tego rodzaju porozumienie - tych dat". (ks/pap)