Poseł Marek Ast z PiS poinformował w czwartek, że w piątek na stronie Sejmu zostanie opublikowany projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw, ograniczający liczbę podmiotów uprawnionych do składania skargi nadzwyczajnej oraz dotyczący kwestii powoływania asesorów.

Informacja ta została przekazana po zakończeniu spotkania w Brukseli ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i grupy przedstawicieli ministerstw oraz Kancelarii Prezydenta z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Z informacji nadchodzących z Brukseli wynika, że przedstawiciele polskich władz przedstawili tam propozycje zmian w ustawach sądowych, które mają doprowadzić do rezygnacji KE z prowdzenia wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu Unii Europejskiej. Jedną z tych zmian ma być zmiana dotycząca powoływania asesorów.

Według obowiązującej obecnie ustawy minister sprawiedliwości mianuje asesorów sądowych, odbiera od nich ślubowanie i wyznacza im miejsce służbowe. Po wejściu w życie noweli ustawy wszystkie te kompetencje miałby przejąć prezydent.

Asesorzy sądowi, potocznie określani jako "sędziowie na próbę", to absolwenci aplikacji sędziowskiej. Asesorzy pełnią w sądach rejonowych obowiązki sędziego, z wyjątkiem: stosowania tymczasowego aresztowania, a także rozpoznawania zażaleń na postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia oraz postanowienia o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia. Nie rozstrzygają oni też spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Inną zmianą ma być ograniczenie do Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego liczby podmiotów uprawnionych do składania skargi nadzwyczajnej.

Więcej: Nowelizacja ograniczy liczbę podmiotów uprawnionych do składania skargi nadzwyczajnej>> 

Po spotkaniu z polską delegacją Frans Timmermans stwierdził, że porozumienie z Polską nie zostało jeszcze osiągnięte, ale rozmowy zmierzają w dobrym kierunku.