Prezydent i prezes PiS nie doszli do porozumienia ws ustaw o SN i KRS

Prezydent ma zastrzeżenia do części poprawek PiS, a niektóre z uwag mają zasadniczy charakter - poinformował po zakończeniu spotkania Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rzecznik prezydenta. Zapowiedziane zostało kolejne spotkanie w tej sprawie.

Krzysztof Łapiński powiedział też, że dyskusja o poprawkach kontynuowana będzie na kolejnym spotkaniu prezydenta z prezesem partii.

Rzecznik poinformował, że Andrzej Duda przekazał na piśmie prezesowi PiS swoje uwagi do poprawek partii rządzącej do projektów prezydenckich ustaw. Ich treść nie jest dokładnie znana - z nieoficjanych przekazów wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS-sędziów.

- Atmosera spotkania była dobra, dyskusja o poprawkach będzie kontynuowana na następnym spotkaniu - powiedział rzecznik prezydenta, podkreślając jednocześnie, że z częścią propozycji PiS prezydent się zgodził, ale uwagi do niektórych poprawek PiS są "fundamentalne".

Łapiński powiedział, że można się spodziewać kolejnego spotkania prezydenta z prezesem.  To była dobra rozmowa, która, myślę, że przybliża nas do kompromisu i do tego, żeby ustawy, które, co jasno chcę podkreślić, ustawy, które przygotował pan prezydent, które są złożone już w Sejmie, były w najbliższym czasie procedowane - stwierdził.

Naomiast rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła po spotkaniu że wszystko idzie ku porozumieniu, a uwagi prezydenta będą analizowane. -  Jesteśmy przekonani, że wszystko idzie ku porozumieniu; w tej chwili będziemy analizować uwagi prezydenta Andrzeja Dudy do naszych poprawek; kolejne spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - powiedziała.

Spotkanie, które rozpoczęło się w piątek o godz. 17.00 a skończyło ok. 18.30, było kolejną rozmową na ten temat. 6 października Jarosław Kaczyński przedstawił poprawki, jakie klub PiS chce zaproponować do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanych przez prezydenta.