- Namawiamy Polskę do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Komisją Wenecką - dodał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Deklarację taką prezydent przedstawił w czwartek na konferencji prasowej po spotkaniu z polską premier. - Powiedziałem pani premier, że Francja oczywiście nie będzie oceniać sposobu postępowania innych krajów, ale że debata dzisiaj dotyczy kompatybilności tej reformy z wartościami Unii Europejskiej, Karty Praw w ramach Europejskiej Karty Praw Człowieka - powiedział francuski prezydent w czwartek w Paryżu.

- Polska, podobnie jak Francja, jest państwem, które przywiązuje ogromną rolę do tego, aby przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa, również prawa europejskie; wszystko co dzieje się w Polsce, dzieje się w ramach tych procesów - odpowiedziała na to premier Beata Szydło. 

- W czasie rozmów "tłumaczyłam, jak w tej chwili wygląda nasz dialog z Komisją Europejską" - relacjonowała premier. - Polska nigdy takiego dialogu nie odmawiała. Jesteśmy otwarci na wyjaśnianie wszelkich wątpliwości, jeśli ze strony Komisji Europejskiej się one pojawiają - mówiła.(ks/pap)