Prezydent zdecydował się podjąć tę inicjatywę ustawodawczą, gdyż trafiały do niego liczne protesty, zwłaszcza ze strony środowisk małych przedsiębiorców, którzy jednoznacznie wskazywali, że brak zwolnień z podatków bonów dawanych pracownikom, uderza w ich działalność. Obecnie, zgodnie z pakietem antykryzysowym, w ramach świadczeń z zakładowego funduszu tylko te przekazywane w gotówce są zwolnione z opodatkowania. Projekt przygotowany przez prezydenta zakłada zwolnienie z opodatkowania nie tylko bonów, ale również na przykład karnetów na basen, biletów na mecz piłkarski czy koncertów finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Pierwsza propozycja dotyczy poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zmierza do tego, aby bony towarowe dla pracowników były zwolnione, podobnie jak świadczenia gotówkowe, z podatku.  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 9 lipca 2009 r. nakazuje płacić PIT od przekazywanych przez pracodawców pracownikom bonów towarowych, a zwalnia z opodatkowania przekazywane w ten sam sposób kwoty pieniężne. Oznacza to, że jeżeli pracodawca zechce dać pracownikom bony czy talony do zrealizowania w sklepie, będzie musiał naliczyć podatek. Gdyby dał pracownikowi gotówkę, podatku by nie było.

Już w sierpniu drobni przedsiębiorcy zapowiadali, że wystąpią do prezydenta o zgłoszenie projektu zmiany ustawy o PIT, tak by bony zwolnione były też z opodatkowania. Druga zmiana do pakietu ustaw antykryzysowych, która jest jeszcze na etapie przygotowań w Kancelarii Prezydenta, ma doprecyzować przepisy dotyczące umów na czas określony i naliczania czasu pracy. Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z tzw. pakietu antykryzysowego przewiduje m.in. 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Pracodawca może wówczas na kilka miesięcy zmniejszyć pracownikowi liczbę godzin pracy w miesiącu, a w efekcie tego obniżyć mu wynagrodzenie.