Prezes sądu postanowił stworzyć listę, gdy ramach protestu wobec niskich i nie podnoszonych od lat stawek za pomoc prawną udzielaną z urzędu, opolska rada adwokacka nie przekazała prezesom właściwych sądów wykazów obrońców deklarujących gotowość świadczenia pomocy prawnej oskarżonych z urzędu (tzw. listę A i B). Nieprzekazanie list obrońców z urzędu było skutkiem uchwały zgromadzenia Izby Adwokackiej z 25 czerwca 2015 r., ustalającą formę akcji protestacyjnej.
O działaniach prezesa Sądu Okręgowego w Opolu powiadomił w komunikacie dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu, adw. Cezary Goryszewski.
Czytaj: SN zajmie się protestem adwokatury ws. stawek>>>
W związku z tą sytuacją, sekretarz NRA pismem z 9 października br. skierowanym do prezesa SO w Opolu sprzeciwił się takiemu, jak podkreśla niezgodnemu z przepisami ustalaniu list obrońców.
Jak pisze sekretarz NRA, lista A, samodzielnie ustalona przez prezesa SO w Opolu zawiera wszystkie nazwiska adwokatów wpisanych na listę Izby Adwokackiej w Opolu, a zatem również tych, którzy nie deklarowali gotowości udzielania oskarżonym pomocy prawnej z urzędu, a deklaracje takie złożyli do ORA.
- Zważywszy na skutki prawnej wyznaczania wbrew woli adwokatów do pełnienia obowiązków obrońców z urzędu na podstawie listy A ustalonej przez Prezesa SO w Opolu informując Państwa o zaistniałej sytuacji proszę o rozważenie konieczności podjęcia samodzielnie kroków prawnych w celu skreślenia z owej listy, do czasu zakończenia akcji protestacyjnej i przedłożenia przez ORA właściwych wykazów zgodnie z par.2 Rozp.MS z 27 maja 2015 r ws sposobu zapewniania oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu (DzU z 16.06.2015 r poz 816) – pisze w komunikacie do opolskich adwokatów dziekan tamtejszej Okręgowej Izby.
Czytaj: Kontradyktoryjność procesu wymaga zmian w adwokackiej etyce>>>