Czytaj: Kongres Prawników Polskich: chronimy prawa obywateli>>

Jak mówił oznacza to, że żadna z pozostałych władz nie powinna naruszać niezawisłości sędziowskiej. – To oznacza w praktyce, że większość polityczna ma konstytucyjny zakaz atakowania strony, która nie może bronić się w procesie politycznym. Dlatego też wszystkie konstytucje członków Unii Europejskiej powierzają sędziom zadania, jako władzy niezależnej, i pozwalają im samodzielnie realizować swoje obowiązki - mówił.
Jak podkreślał, w Europie idea sprawiedliwości jest mocno powiązana z ideą zachowania praw obywatelskich i jednostkowych. – To pokazuje powiązanie między prawami jednostki a demokracją i sprawiedliwością, które bardzo obecne jest w tradycjach konstytucyjnych państwa Unii Europejskiej. A demokracje są tak mocne jak obrona praw jednostki, praw obywatelskich, które gwarantują te konstytucje. Im skuteczniejsza jest ta ochrona, tym mocniejsza będzie demokracja – podkreślał.
Zdaniem prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE skuteczność ochrony praw jednostki zależy od siły sądów i niezawisłości sędziów. – Im bardziej są oni niezawiśli, tym skuteczniejsza jest ochrona praw jednostki i tym mocniejsza będzie demokracja. To wszystko się ze sobą łączy i stanowi całość – mówił Koen Lenaert.
Jak podkreślał, niezależność systemu sądownictwa nie tylko wpływa pozytywnie na wzmocnienie wartości demokratycznych w danym państwie, ale również gdy chodzi o państwa działające w ramach Unii Europejskiej, na wzmacnianie całej Wspólnoty. – Bo ochrona praw podstawowych jest bardzo ważnym elementem Unii, ponieważ cały system i ustrój Unii Europejskiej jest właśnie na tym osadzony. Powiedziałbym nawet, że niezależne i niezawisłe sądownictwo krajowe jest warunkiem przetrwania Unii i demokracji w niej – podsumował szef Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Partnerem Kongresu Sędziów Polskjich jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska S.A.

Czytaj: Uczestnicy kongresu prawników źle odebrali list prezydenta>>

LEX Sędzia 2017