Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk poinformował, że w środę Tusk spotkał się z Seremetem i poinformował go o podjęciu decyzji w sprawie przyjęcia sprawozdania.
Złożone wiosną sprawozdanie liczy ponad 1000 stron. Na ponad 600 stronach przedstawiono działalność prokuratury w zakresie prowadzonych śledztw i oskarżania przed sądami oraz m.in. kwestie współpracy międzynarodowej, opiniowania projektów ustaw oraz sytuację kadrową i finansową. Kolejne ponad 400 stron zajmują tabele z zestawieniami statystycznymi.
W zeszłym roku do prokuratur w Polsce wpłynęło ponad 1 mln 130 tys. spraw karnych. Jest to liczba zbliżona do danych z 2012 r. Z tej liczby ponad 1 mln 124 tys. spraw prowadzono w prokuraturach rejonowych.
Wszczętych zostało łącznie 762 tys. 620 śledztw i dochodzeń, czyli o 5 tys. 497 mniej niż rok wcześniej. Osądzono łącznie 420 tys. 915 osób - o ponad 40 tys. mniej niż w 2012 r. Jak zaznaczyła prokuratura, tylko 1,5 proc. osób osądzonych zostało prawomocnie uniewinnionych.
W sprawozdaniu podkreślono m.in. spadającą liczbę prokuratorskich wniosków do sądów o zastosowanie tymczasowych aresztów wobec podejrzanych. Na przypadki stosowania w Polsce takich aresztów przez zbyt długi czas zwracał uwagę w wielu wyrokach Europejski Trybunał Praw Człowieka.
W zeszłym roku prokuratorzy skierowali do sądu łącznie 19 tys. 410 wniosków o zastosowanie aresztu i było to o 2 tys. 920 mniej niż w 2012 r. Sądy w zeszłym roku zastosowały areszty wobec 17 tys. 490 podejrzanych. Skuteczność prokuratorskich wniosków wyniosła więc 90 proc.
Ostatniego dnia grudnia 2013 r. areszt stosowano wobec 3 tys. 191 podejrzanych. Czas aresztowania ponad 70 proc. z nich nie przekraczał trzech miesięcy. "Wbrew obiegowym opiniom długotrwałe stosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym jest całkowitym wyjątkiem. Na koniec 2013 r. przez okres przekraczający dwa lata środek ten stosowany był wobec dwóch osób i dotyczył spraw o największym ciężarze gatunkowym" - zaznaczyła PG. Wobec 39 osób areszt był stosowany powyżej roku.
Prokuratorzy skierowali 5 tys. 945 wniosków o pomoc prawną - najczęściej do Niemiec (1 920), Wielkiej Brytanii (617) i Ukrainy (379). Z zagranicy do polskich śledczych wpłynęło 4 tys. 520 wniosków.
Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". Ustawa nie reguluje terminu na decyzję premiera.
W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Przed złożeniem takiego wniosku premier zasięga opinii Krajowej Rady Prokuratury. Ustawa o prokuraturze stanowi, że Sejm może odwołać prokuratora generalnego uchwałą podjętą większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W grudniu ub. roku premier Donald Tusk nie podpisał sprawozdania PG za 2012 r. Jednocześnie szef rządu mówił, że nie będzie występował o odwołanie prokuratora generalnego z funkcji i dodał, że niepodpisanie sprawozdania nie oznacza braku zaufania do Andrzeja Seremeta.
Więcej: Premier poinformował, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego >>>
cześniej w swoim stanowisku krytyczną opinię do sprawozdania wyraził minister sprawiedliwości Marek Biernacki. (ks/pap)
Premier przyjął sprawozdanie Prokuratora Generalnego
W środę 10 września premier Donald Tusk przyjął sprawozdanie Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta z rocznej działalności prokuratury w 2013 roku - poinformowało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu.