Z satysfakcją przyjąłem informacje Prokuratora Generalnego o postępach w śledztwie – podkreślił Donald Tusk. Premier dodał, że jest to jedna z najbardziej skomplikowanych spraw, z jakimi miało do czynienia państwo polskie w całej swojej historii. Zaznaczył także, że ważna w tym aspekcie jest dobra współpraca pomiędzy poszczególnymi instytucjami. – Pilnujemy ustawowej zasady, dzięki której prokuratura polska jest niezależna od wpływów polityki – powiedział premier. – Naszym obowiązkiem jest jednak pomóc panu prokuratorowi wtedy, kiedy napotyka na przeszkody o charakterze logistycznym, organizacyjnym czy w relacjach z partnerami zagranicznymi – dodał.

Odnosząc się do współpracy pomiędzy Polską a Rosją przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy, premier zauważył, że nie zawsze jest ona idealna. – Sposób współpracy ze strony instytucji rosyjskich nie we wszystkich aspektach jest satysfakcjonujący – mówił szef rządu. – Są momenty lepsze i gorsze jeśli chodzi o tempo i zakres współpracy, aktywności i odpowiedzi na oczekiwania polskiej strony i polskiej prokuratury – podsumował.

Premier poinformował także, że otrzymał informację dotyczącą oczekiwań polskiej prokuratury w sprawie dokumentów będących w posiadaniu strony rosyjskiej. – Tak jak we wszystkich poprzednich przypadkach, będziemy podejmowali działania, także na drodze dyplomatycznej. Zobowiązałem ministerstwa: Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości do pełnego zaangażowania się i pełnej pomocy i dyspozycji wobec Prokuratora Generalnego w związku z jego wizytą w Rosji w połowie maja – dodał.

Donald Tusk podkreślił ponadto, że materiały i dokumentacja, jakie zostały w różny sposób zgromadzone po katastrofie, pozwalają pracować zarówno komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy, jak i polskiej prokuraturze.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet dodał, że polskie śledztwo toczy się niezależnie od dowodów jakie posiada strona rosyjska. Zaznaczył jednak, że materiały znajdujące się w dyspozycji Rosji są istotne dla postępów w śledztwie.

Radosław Sikorski podkreślił, że MSZ wspiera instytucje państwowe zarówno w analizie przyczyn, jak i w dochodzeniu prokuratorskim. – To są interwencje na wszystkich możliwych szczeblach zarówno w Warszawie, w dialogu z ambasadą Federacji Rosyjskiej, w Moskwie poprzez ambasadę Polski, jak i kilka osobistych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji – powiedział. Zapowiedział także, że Polska wystosuje do Rosji notę dyplomatyczną. – Nota zinwentaryzuje prośby, które były kierowane do strony rosyjskiej od czasu wypadku i na których realizację jeszcze oczekujemy. Mamy nadzieję na życzliwe i skuteczne ich wypełnienie – podsumował.